Sprawdź ofertę tuszów w naszym sklepie online

Tusz wodny w 40 kolorach, tusze specjalne, szybkoschnące do folii, plastiku, metalu, tkanin, betonu.
Kup teraz

Tusz do pieczątek uniwersalny

Tusz jest czynnikiem, który w największym stopniu determinuje jakość i trwałość odbicia. Z uwagi na szerokie zastosowanie pieczątek nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj tuszu, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Każdy rodzaj podłoża ma bowiem inne właściwości i uzyskanie trwałego odbicia wymaga dopasowania tuszu do danego rodzaju materiału. Zastosowanie nieodpowiedniego rodzaju może wpłynąć niekorzystnie zarówno na jakość, jak i trwałość odbicia.

Zastosowanie tuszu wodnego/standardowego:

Najpopularniejszym rodzajem tuszu do pieczątek jest tzw. tusz wodny. Nadaje się on zarówno do pieczątek z płytkami wykonanymi z gumy grawerowanej laserowo jak i  płytek polimerowych.

Zakres zastosowań jest bardzo szeroki:

  • zwykły/standardowy/matowy/nieśliski papier: kserograficzny, do drukarek atramentowych, satynowany,
  • klasyczna tektura (matowa,niepowlekana, nielakierowana).
  • drewno surowe, sklejka surowa: choć producent nie zaleca takiego zastosowania (w naszej ofercie jest specjalny, dedykowany tusz do drewna).
  • tkaniny naturalne: podobnie jak w wypadku tuszu do drewna producent nie zaleca takiego zastosowania (posiadamy specjalny tusz do tkanin naturalnych) jednak w wypadku materiałów naturalnych, które nie będą prane, czasami nasi klienci z powodzeniem stosują tusz wodny – jest tańszy i dostępny w szerszej palecie kolorystycznej)

W pozostałych zastosowaniach (na przykład papiery śliskie, fotograficzne) sugerujemy wykonanie próby za pomocą standardowej pieczątki: jeśli tusz po ok. 1 minucie od aplikacji nie rozmazuje się, tusz wodny powinien się sprawdzić.

Należy pamiętać, iż tusze wodne przy zastosowaniach nietypowych (drewno, sklejka,  tkaniny) nie są odporne na wodę, mogą mieć niską odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. W miarę możliwości sugerujemy stosowanie rozwiązań dedykowanych do konkretnego podłoża.

Tusz wodny sprawdza się tylko na powierzchniach wchłaniających. Podłoża śliskie/malowane/lakierowane wymagają stosowania tuszów szybkoschnących/wodoodpornych. Jeśli na podłożu śliskim przystawią państwo pieczątkę z tuszem wodnym odbicie nie będzie trwałe, może się rozmazywać, może także odbijać się niewyraźnie.

Tusze specjalne/szybkoschnące

Jest to szeroka  gama tuszów przeznaczonych głównie do powierzchni niewchłaniających. Z jednej strony są bardziej uniwersalne niż tusz wodny. Tusz specjalny Coloris 4714 (wodoodporny) z powodzeniem stosowany jest na bardzo szerokiej palecie podłoży: od papierów śliskich przez plastik, malowane drewno po metale.  Jednak należy pamiętać o jego istotnych ograniczeniach:

  • tusze specjalne wymagają odpowiedniej poduszki (tzw. ” filcowej ) oraz płytki tekstowej wykonanej ze specjalnej gumy. Nie należy ich używać z płytkami polimerowymi
  • tusze szybkoschnące są bardziej wymagające w użytkowaniu, wymagają ścisłego stosowania się do procedur (patrz: instrukcja tuszu szybkoschnącego). Niedostosowanie się do powyższych zasad może nie tylko obniżyć jakość i trwałość odbicia, ale doprowadzić do uszkodzenia pieczątki lub poduszki z tuszem.
  • stosowanie tuszu szybkoschnącego oznacza wyższy koszt (trzeba zakupić minimum 1 opakowanie tuszu oraz specjalne poduszki)

Tusz szybkoschnący a papier zwykły i inne standardowe podłoża

Odradzamy stosowanie tuszów specjalnych na papierze zwykłym czy tekturze (oraz podobnych, dobrze wchłanialnych  materiałach)  z kilku powodów:

  • jakość odbicia na zwykłym papierze może być gorsza niż w wypadku tuszu wodnego: tusz wodny ma lepszą wchłanialność i zasadniczo oferuje na papierze zwykłym bardziej nasycone, wyraźniejsze odbicie niż tusze szybkoschnące. Efekt ten widoczny będzie zwłaszcza w wypadku niewielkich wymiarów tekstu, bardzo szczegółowej, małej grafiki
  • wyższy koszt: tusze szybkoschnące są droższe i mniej wydajne niż tusze wodne w standardowych zastosowaniach
  • niższa trwałość poduszki z tuszem: z uwagi na specyfikę tuszu szybkoschnącego poduszka filcowa ma znacznie krótszy okres przydatności niż klasyczna poduszka z tuszem wodnym.

Tusze specjalne

Tusze specjalne

Dowiedz się więcej na temat dostępnych rodzajów tuszów specjalnych.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Tusz wodny 40 kolorów

Tusz wodny 40 kolorów

Posiadamy w sprzedaży ponad 40 kolorów tuszu wodnego dostępnych od ręki.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Poduszki do stempli

Poduszki do stempli

Poduszki do stempli plastikowe oraz drewniane do wymiaru 21×16 cm, przeznaczone zarówno do tuszów wodnych jak i specjalnych.

Dowiedz się więcej

Stemple do toreb

stempel do toreb i kartonów

Dzięki stemplom wykonasz samodzielny nadruk na torbach i kartonach już od 1 szt. ,  wielkość do 20×15 lub więcej przy zastosowaniu kilku stempli.  Kliknij, aby sprawdzić