Poduszki plastikowe do tuszów standardowych (wodnych)

Dostępne wymiary poduszek standardowych plastikowych:

Poduszki plastikowe standardowe występują w 4 wymiarach :

Poduszka P.M.: maksymalna wielkość stosowanego stempla: 85×48 mm

Poduszka P.S.:maksymalna wielkość stosowanego stempla 110×65 mm

Poduszka P.D.: maksymalna wielkość stosowanego stempla 155×85 mm

Poduszka Micro 3: maksymalna wielkość stosowanego stempla: 90×160 mm

Kolory i rodzaje tuszów stosowanych w poduszkach plastikowych standardowych

Poduszki standardowe  są już napełnione tuszem  w kolorze: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim.  Istnieje możliwość zakupienia również poduszki nienasączonej tuszem.

W poduszkach plastikowych P.M., P.S. i P.D. można stosować następujące rodzaje tuszów z naszej oferty:

 • tusze wodne  Colop i  Noris zarówno w kolorach standardowych jak i nietypowych
 • tusze z palety Pantone
 • tusze fluorescencyjne  Noris
 • tusze UV

Stosowanie tuszów specjalistycznych (szybkoschnących , do tkanin, drewna, betonu, tuszów złotego i srebrnego R9 ) może spowodować uszkodzenie stempla, poduszki i nie gwarantuje dobrej jakości odbicia i jego trwałości. W wypadku takiego zastosowania klient ponosi odpowiedzialność za końcowy efekt i trwałość produktów.

Tusze specjalistyczne należy stosować wyłącznie do  poduszek filcowych . Więcej informacji na ten temat znajda Państwo na stronie:  poduszki filcowe do tuszów specjalnych

 

Poduszki drewniane do tuszów wodnych

W naszej ofercie znajdują się także ekskluzywne, wykonywane na nasze specjalne zamówienie poduszki drewniane do tuszów wodnych. Doskonale komponują się one z drewnianymi stemplami .  Istnieje możliwość wykonania graweru ozdobnego grafiki i/lub tekstu na wieczku poduszki drewnianej . Więcej informacji na temat poduszek drewnianych znajdą państwo na stronie: poduszki drewniane

Dostępne wymiary poduszek drewnianych:

Poduszka mała: maksymalna wielkość stosowanego stempla:  105×86 mm

Poduszka duża 1: maksymalna wielkość stosowanego stempla:  210×160 mm

Poduszka duża 2: maksymalna wielkość stosowanego stempla:  240×120 mm

Rodzaje tuszów stosowanych w poduszkach drewnianych

Poduszki drewniane sprzedajemy wyłącznie  z gąbką nienasączoną tuszem. Jest to spowodowane względami praktycznymi: w czasie transportu tusz znajdujący się w poduszce mógłby  ubrudzić jej powierzchnię permanentnie.

Poduszki drewniane z poduszką standardową można uzupełniać wyłącznie tuszem wodnym. Uzupełnienie tuszem specjalistycznym może uszkodzić samą poduszkę i/lub stempel, spowodować  złą jakość  odbicia i wpłynąć na  jego trwałość.

Do poduszek drewnianych na tusz wodny można stosować następujące tusze:

 • tusze  wodne Colop i Noris do pieczątek polimerowych i gumowych zarówno w kolorach standardowych (czarny, czerwony, zielony, niebieski, zielony ) jak i niestandardowych ( pomarańczowy, burgund, fioletowy, różowy, żółty, biały, turkusowy)
 • tusze z palety Pantone
 • tusze fluorescencyjne  Noris
 • tusze UV

Wydajność poduszek standardowych  nasączonych tuszem:

Na wydajność , czyli ilość możliwych odbić wykonanych ze znajdującego się w poduszce sztandarowej tuszu wpływa wiele czynników:  wielkość i gęstość  odbicia stempla, warunki przechowywania poduszki,  siła nacisku stempla, częstotliwość użytkowania ,  okres użytkowania.

Dlatego trudno jednoznacznie określić wydajność.  Z jednej poduszki można średnio uzyskać od kilkuset do kilku tysięcy odbić.

Aby zoptymalizować liczbę odbić warto:

 • wykonywać odbicia większymi seriami ( jeśli tylko to możliwe)
 • przechowywać nieużywaną  poduszkę z tuszem zamkniętą, z dala od źródeł ciepła, w miejscu nienasłonecznionym
 • stosować minimalną siłę nacisku  stempla w poduszce, większą siłę docisku na powierzchni docelowej

Uzupełnianie poduszek plastikowych i drewnianych tuszem wodnym :

 • przed nalaniem tuszu do poduszki należy  opakowanie  z tuszem wstrząsnąć aż do całkowitego wymieszania składników (uzyskania jednolitego koloru ). Jest to szczególnie istotne w wypadku tuszów w kolorach niestandardowych
 • należy rozprowadzić tusz równomiernie po całej powierzchni ( ominięcie niewielkich powierzchni jest dopuszczalne, po pewnym czasie tusz  samoczynnie się rozprowadzi)
 • należy aplikować tusz z umiarem , nie nalewać zbyt dużej jego ilości , gdyż wpłynie to negatywnie na jakość odbicia .
 • do uzupełnienia małej poduszki od nowa  standardowo wystarczy ok 50-85 % opakowania 25 ml
 • w celu uzyskania  optymalnej jakości odbicia, warto odczekać kilka godzin przed jej użyciem na docelowym materiale
 • zwiększenie intensywności koloru tuszu wodnego możliwe jest poprzez pozostawienie otwartej poduszki z nalanym już tuszem na krótki czas
 • po uzupełnieniu  tuszu w poduszce radzimy odczekać minimum 24 godziny przed jej transportowaniem. Zalecamy przewożenie  uzupełnionej poduszki w pozycji poziomej, wieczkiem do góry, w szczelnym opakowaniu, aby ewentualny wyciek tuszu nie spowodował ubrudzenia innych przewożonych produktów.
 • gąbka do tuszu znajduje się w plastikowej formie, nie należy jej  usuwać, gdyż może spowodować to  uszkodzenie poduszki .

 

Jak uzyskać najlepsze odbicie stempla z zastosowaniem poduszki standardowej z tuszem :

 • Przed rozpoczęciem uzupełniania tuszu w poduszce należy opakowanie z tuszem wstrząsnąć w celu dokładnego wymieszania . Szczególnie istotne jest to w wypadku tuszów o kolorach niestandardowych.
 • Należy uzupełniać poduszkę tuszem z umiarem, nie dopuścić do jej przepełnienia. Nalanie zbyt małej ilości tuszu spowoduje , iż płytka  nie zostanie odpowiednio natuszowana, co może skutkować niepełnym/jaśniejszym/nieczytelnym/niewyraźnym odbiciem na materiale docelowym. W tym wypadku należy upewnić się czy zła jakość odbicia nie wynika z innych czynników ( zbyt mała siła docisku na materiale docelowym, nierówna powierzchnia docelowa , inne czynniki ) , a następnie jeśli wykluczono inne powody niż zbyt mała ilość tuszu , dolać tusz  i powtórzyć próbne odbicie Jeśli naleją Państwo zbyt dużo tuszu odbicie będzie rozmyte lub wręcz nieczytelne.
 • Po uzupełnieniu poduszki tuszem wodnym warto odczekać jedną do  kilku godzin, aby tusz dokładnie się rozprowadził.
 • Przez okres ok 24 godzin po uzupełnieniu tuszu odradzamy transport poduszek, zwłaszcza w pozycji innej niż pozioma (wieczkiem do góry) . Stanowczo odradzamy transport  poduszek drewnianych i plastikowych, w których nalano zbyt dużo tuszu, nawet po upływie kilku dni. Każdorazowo w wypadku transportu  należy  poduszkę uzupełnioną tuszem zamknąć, odpowiednio zabezpieczyć tak, aby  zapobiec ubrudzeniu tuszem innych przedmiotów. Transportować wyłącznie poziomo ( wieczkiem ku górze).
 • W wypadku aplikacji  zbyt dużej ilości tuszu do poduszki, można  go usunąć poprzez lekkie dociśnięcie  ręcznika papierowego do powierzchni poduszki (należy tą czynność wykonać ostrożnie lub w rękawiczkach gumowych, aby nie ubrudzić rąk tuszem).
 • Dobrym sposobem na zwiększenia intensywności koloru  tuszów wodnych jest pozostawienie poduszki z tuszem otwartej na kilka godzin ( w miejsce ciepłe/nasłonecznione na kilkanaście minut do godziny). Spowoduje to  zwiększenie gęstości tuszu (poprzez wyparowanie wody), tym samym zwiększy nasycenie. Dotyczy to wyłącznie tuszów wodnych (standardowych i Pantone) metody tej nie należy stosować w wypadku tuszów specjalistycznych .  Zbyt długie pozostawienie poduszki otwartej , zwłaszcza w miejscu ciepłym/nasłonecznionym może wpłynąć niekorzystanie na jakość odbicia . Należy wtedy uzupełnić poduszkę  niewielką ilością świeżego tuszu
 • Należy stosować minimalną  siłę docisku stempla w poduszce z tuszem, silniej dociskając  stempel dopiero na materiale docelowym. Zbyt silny docisk na poduszce  wpłynie niekorzystnie na jakość odbicia ( płytka tekstowa zostanie nasączona zbyt dużą ilością tuszu),  w skrajnym przypadku ubrudzeniem tuszem  tzw podeszwy ( wygrawerowanej części gumy znajdującej się wokół grafiki lub tekstu – czyli wklęsłej części płytki tekstowej ) czy niewykorzystanego podłoża stempla drewnianego. To zaś może skutkować niepożądanymi ubrudzeniami powierzchni stemplowanej tłem.
 • Całą powierzchnię stempla dociskać na  materiale docelowym z jednolitą siłą, ukierunkowaną prostopadle do powierzchni . Stosowanie niejednolitego nacisku może spowodować nierównomierne nasycenie odbicia, odbicie się tylko części  płytki , a w skrajnym przypadku ubrudzenie powierzchni  stemplowanej niepotrzebnym tłem.
 • Należy  wypróbować jakość i trwałość odbicia najpierw na  kartce papieru, następnie na próbnym egzemplarzu powierzchni docelowej przez aplikacją pieczątki na większą skalę.