Poduszki plastikowe do tuszów standardowych (wodnych)

Dostępne wymiary poduszek standardowych plastikowych:

Poduszki plastikowe standardowe występują w 4 wymiarach:

Poduszka P.M.: maksymalna wielkość stosowanego stempla 85×48 mm

Poduszka P.S.:maksymalna wielkość stosowanego stempla 110×65 mm

Poduszka P.D.: maksymalna wielkość stosowanego stempla 155×85 mm

Poduszka Micro 3: maksymalna wielkość stosowanego stempla 90×160 mm

Kolory i rodzaje tuszów stosowanych w poduszkach plastikowych standardowych

Poduszki standardowe są już napełnione tuszem w kolorze: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Istnieje możliwość zakupienia również poduszki nienasączonej tuszem.

W poduszkach plastikowych P.M., P.S. i P.D. można stosować następujące rodzaje tuszów z naszej oferty:

 • tusze wodne Colop i Noris zarówno w kolorach standardowych jak i nietypowych
 • tusze z palety Pantone
 • tusze fluorescencyjne Noris
 • tusze UV

Stosowanie tuszów specjalistycznych (szybkoschnących, do tkanin, drewna, betonu, tuszów złotego i srebrnego R9) może spowodować uszkodzenie stempla, poduszki i nie gwarantuje dobrej jakości odbicia i jego trwałości. W wypadku takiego zastosowania klient ponosi odpowiedzialność za końcowy efekt i trwałość produktów.

Tusze specjalistyczne należy stosować wyłącznie do  poduszek filcowych. Więcej informacji na ten temat znajda Państwo na stronie: poduszki filcowe do tuszów specjalnych

Poduszki drewniane do tuszów wodnych

W naszej ofercie znajdują się także ekskluzywne, wykonywane na nasze specjalne zamówienie poduszki drewniane do tuszów wodnych. Doskonale komponują się one z drewnianymi stemplami. Istnieje możliwość wykonania graweru ozdobnego grafiki i/lub tekstu na wieczku poduszki drewnianej. Więcej informacji na temat poduszek drewnianych znajdą państwo na stronie: poduszki drewniane

Dostępne wymiary poduszek drewnianych:

Poduszka mała: maksymalna wielkość stosowanego stempla: 105×86 mm

Poduszka duża 1: maksymalna wielkość stosowanego stempla: 210×160 mm

Poduszka duża 2: maksymalna wielkość stosowanego stempla: 240×120 mm

Rodzaje tuszów stosowanych w poduszkach drewnianych

Poduszki drewniane sprzedajemy wyłącznie z gąbką nienasączoną tuszem. Jest to spowodowane względami praktycznymi: w czasie transportu tusz znajdujący się w poduszce mógłby ubrudzić jej powierzchnię permanentnie.

Poduszki drewniane z poduszką standardową można uzupełniać wyłącznie tuszem wodnym. Uzupełnienie tuszem specjalistycznym może uszkodzić samą poduszkę i/lub stempel, spowodować złą jakość odbicia i wpłynąć na jego trwałość.

Do poduszek drewnianych na tusz wodny można stosować następujące tusze:

 • tusze  wodne Colop i Noris do pieczątek polimerowych i gumowych zarówno w kolorach standardowych (czarny, czerwony, zielony, niebieski, zielony) jak i niestandardowych (pomarańczowy, burgund, fioletowy, różowy, żółty, biały, turkusowy)
 • tusze z palety Pantone
 • tusze fluorescencyjne Noris
 • tusze UV

Wydajność poduszek standardowych  nasączonych tuszem:

Na wydajność, czyli ilość możliwych odbić wykonanych ze znajdującego się w poduszce sztandarowej tuszu wpływa wiele czynników: wielkość i gęstość  odbicia stempla, warunki przechowywania poduszki, siła nacisku stempla, częstotliwość użytkowania, okres użytkowania.

Dlatego trudno jednoznacznie określić wydajność. Z jednej poduszki można średnio uzyskać od kilkuset do kilku tysięcy odbić.

Aby zoptymalizować liczbę odbić warto:

 • wykonywać odbicia większymi seriami (jeśli tylko to możliwe)
 • przechowywać nieużywaną poduszkę z tuszem zamkniętą, z dala od źródeł ciepła, w miejscu nienasłonecznionym
 • stosować minimalną siłę nacisku stempla w poduszce, większą siłę docisku na powierzchni docelowej

Uzupełnianie poduszek plastikowych i drewnianych tuszem wodnym:

 • przed nalaniem tuszu do poduszki należy opakowanie z tuszem wstrząsnąć aż do całkowitego wymieszania składników (uzyskania jednolitego koloru). Jest to szczególnie istotne w wypadku tuszów w kolorach niestandardowych
 • należy rozprowadzić tusz równomiernie po całej powierzchni (ominięcie niewielkich powierzchni jest dopuszczalne, po pewnym czasie tusz  samoczynnie się rozprowadzi)
 • należy aplikować tusz z umiarem, nie nalewać zbyt dużej jego ilości, gdyż wpłynie to negatywnie na jakość odbicia.
 • do uzupełnienia małej poduszki od nowa standardowo wystarczy ok 50-85% opakowania 25 ml
 • w celu uzyskania optymalnej jakości odbicia, warto odczekać kilka godzin przed jej użyciem na docelowym materiale
 • zwiększenie intensywności koloru tuszu wodnego możliwe jest poprzez pozostawienie otwartej poduszki z nalanym już tuszem na krótki czas
 • po uzupełnieniu  tuszu w poduszce radzimy odczekać minimum 24 godziny przed jej transportowaniem. Zalecamy przewożenie  uzupełnionej poduszki w pozycji poziomej, wieczkiem do góry, w szczelnym opakowaniu, aby ewentualny wyciek tuszu nie spowodował ubrudzenia innych przewożonych produktów.
 • gąbka do tuszu znajduje się w plastikowej formie, nie należy jej usuwać, gdyż może spowodować to uszkodzenie poduszki.

Jak uzyskać najlepsze odbicie stempla z zastosowaniem poduszki standardowej z tuszem:

 • Przed rozpoczęciem uzupełniania tuszu w poduszce należy opakowanie z tuszem wstrząsnąć w celu dokładnego wymieszania. Szczególnie istotne jest to w wypadku tuszów o kolorach niestandardowych.
 • Należy uzupełniać poduszkę tuszem z umiarem, nie dopuścić do jej przepełnienia. Nalanie zbyt małej ilości tuszu spowoduje, iż płytka  nie zostanie odpowiednio natuszowana, co może skutkować niepełnym/jaśniejszym/nieczytelnym/niewyraźnym odbiciem na materiale docelowym. W tym wypadku należy upewnić się czy zła jakość odbicia nie wynika z innych czynników (zbyt mała siła docisku na materiale docelowym, nierówna powierzchnia docelowa, inne czynniki), a następnie jeśli wykluczono inne powody niż zbyt mała ilość tuszu, dolać tusz i powtórzyć próbne odbicie. Jeśli naleją Państwo zbyt dużo tuszu odbicie będzie rozmyte lub wręcz nieczytelne.
 • Po uzupełnieniu poduszki tuszem wodnym warto odczekać jedną do kilku godzin, aby tusz dokładnie się rozprowadził.
 • Przez okres ok 24 godzin po uzupełnieniu tuszu odradzamy transport poduszek, zwłaszcza w pozycji innej niż pozioma (wieczkiem do góry). Stanowczo odradzamy transport poduszek drewnianych i plastikowych, w których nalano zbyt dużo tuszu, nawet po upływie kilku dni. Każdorazowo w wypadku transportu należy poduszkę uzupełnioną tuszem zamknąć, odpowiednio zabezpieczyć tak, aby  zapobiec ubrudzeniu tuszem innych przedmiotów. Transportować wyłącznie poziomo (wieczkiem ku górze).
 • W wypadku aplikacji  zbyt dużej ilości tuszu do poduszki, można go usunąć poprzez lekkie dociśnięcie ręcznika papierowego do powierzchni poduszki (należy tą czynność wykonać ostrożnie lub w rękawiczkach gumowych, aby nie ubrudzić rąk tuszem).
 • Dobrym sposobem na zwiększenia intensywności koloru tuszów wodnych jest pozostawienie poduszki z tuszem otwartej na kilka godzin (w miejsce ciepłe/nasłonecznione na kilkanaście minut do godziny). Spowoduje to  zwiększenie gęstości tuszu (poprzez wyparowanie wody), tym samym zwiększy nasycenie. Dotyczy to wyłącznie tuszów wodnych (standardowych i Pantone) metody tej nie należy stosować w wypadku tuszów specjalistycznych. Zbyt długie pozostawienie poduszki otwartej, zwłaszcza w miejscu ciepłym/nasłonecznionym może wpłynąć niekorzystanie na jakość odbicia. Należy wtedy uzupełnić poduszkę niewielką ilością świeżego tuszu.
 • Należy stosować minimalną siłę docisku stempla w poduszce z tuszem, silniej dociskając stempel dopiero na materiale docelowym. Zbyt silny docisk na poduszce wpłynie niekorzystnie na jakość odbicia (płytka tekstowa zostanie nasączona zbyt dużą ilością tuszu), w skrajnym przypadku ubrudzeniem tuszem tzw podeszwy (wygrawerowanej części gumy znajdującej się wokół grafiki lub tekstu – czyli wklęsłej części płytki tekstowej) czy niewykorzystanego podłoża stempla drewnianego. To zaś może skutkować niepożądanymi ubrudzeniami powierzchni stemplowanej tłem.
 • Całą powierzchnię stempla dociskać na materiale docelowym z jednolitą siłą, ukierunkowaną prostopadle do powierzchni. Stosowanie niejednolitego nacisku może spowodować nierównomierne nasycenie odbicia, odbicie się tylko części  płytki, a w skrajnym przypadku ubrudzenie powierzchni  stemplowanej niepotrzebnym tłem.
 • Należy  wypróbować jakość i trwałość odbicia najpierw na kartce papieru, następnie na próbnym egzemplarzu powierzchni docelowej przez aplikacją pieczątki na większą skalę.