Pieczątki do stosowania na skórze

Na rynku polskim nie ma rozwiązań dedykowanych do stosowania na skórze ludzkiej. Każdy z produktów ma swoje plusy i minusy. Poniżej omówimy najczęstsze problemy i możliwe rozwiązania

Tusz do skóry ludzkiej

Największym problemem w wypadku skóry ludzkiej jest właśnie odpowiedni tusz. Optymalnym rozwiązaniem byłby taki, który zapewnia w miarę odporne na ścieranie, wodę/pot, ale daje się zmyć. Niestety żadne z poniższych rozwiązań nie jest optymalne. Na naszym rynku wciąż brak tuszu dedykowanego do skóry ludzkiej. Możliwe do stosowania rozwiązania:

  • tusz fluorescencyjny Noris 117– jedyny tusz, który zgodnie z zapewnieniami producenta posiada certyfikat do stosowania na skórze ludzkiej. Widoczny jest on w świetle standardowym, dodatkowo zyskuje fluorescencyjną poświatę w świetle UV. Jest to tusz wodny, więc nie jest odporny na ścieranie, ani wodoodporny
  • tusz dla dzieci Coloris 1013 –  tusz wodny, zgodny jest z normą europejską EN 71/3 potwierdzającą bezpieczeństwo i brak toksycznych składników w farbach do zabawek dla dzieci. Występuje w kolorach podstawowych. Nie jest odporny na ścieranie. Więcej informacji: tusz dla dzieci
  • tusz UV – tusz widoczny wyłącznie w świetle UV: jeden z popularniejszych tuszów stosowanych na skórze ludzkiej, nie posiada jednak certyfikatu potwierdzającego możliwość takiego zastosowania. Nie jest widoczny w świetle standardowym, nie jest odporny na ścieranie. Więcej informacji: tusz UV
  • tusz zwykły, wodny: jest to klasyczny tusz stosowany do papieru i powierzchni dobrze wchłaniających. Jest popularny z uwagi na niższa cenę i szeroką paletę kolorystyczną. Więcej na ten temat: tusz wodny.
  • Tusze specjalne/wodoodporne i szybkoschnące Coloris 4713 i Coloris 4714: zdecydowanie odradzamy ich stosowanie na skórze ludzkiej. Co prawda są wodoodporne, ale zawierają więcej środków chemicznych, mogą powodować rekcje alergiczne i zdecydowanie trudniej pozbyć się ich ze skóry.  Tusze szybkoschnące wymagają też specjalnej płytki tekstowej (nie mogą być stosowane do płytek polimerowych) i specjalnej poduszki ” filcowej ” dostępnej do automatów Colop.

Przedstawiamy opisane powyżej produkty:

Pieczątka do skóry ludzkiej: automat samotuszujący lub stempel drewniany

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Automaty samotuszujące lepiej sprawdzą się w wypadku niewielkich wymiarów pieczątki i potrzeby częstego ich stosowania (na przykład na imprezach masowych, w dużych klubach). Posiadają wbudowaną poduszkę z tuszem co ułatwia szybką aplikację. Należy jednak pamiętać, iż wymagają równej powierzchni i w wypadku większych wymiarów odbicie może być niepełne. Sugerowane przez nas wymiary: w wypadku prostokąta: do 45×16 mm, w wypadku koła lub kwadratu: do 3 cm.

Stemple drewniane: choć bardziej czasochłonne, gdyż wymagają zastosowania zewnętrznej, oddzielnej poduszki z tuszem. Lepiej sprawdzą się w wypadku nierównej powierzchni, zwłaszcza przy większych wymiarach. Ułatwiają też precyzyjną aplikację w wybranym miejscu (mają mniejsze gabaryty).  Często stosowane w wypadku  imprez dla dzieci. Dodatkowym atutem jest fakt, iż drewniane poduszki na tusz mogą posiadać grawer na wieczku: logotyp, grafikę, co może stanowić atut wzmacniający rozpoznawalność marki na imprezach promocyjnych. W wypadku potrzeby szybkiej i częstej aplikacji (na przykład w wypadku imprez masowych) odradzamy ich stosowanie.

Pieczątki do skóry ludzkiej: wytyczne dotyczące projektowania

Skóra ludzka nie jest dobrym nośnikiem jeśli chodzi o odbicie pieczątek. Dlatego poniżej kilka sugestii, które warto brać pod uwagę już w fazie projektowania:

  •  niewielkie wymiary:  sugerujemy, aby pieczątki stosowane na skórze ludzkiej były w miarę możliwości niewielkie. Poza nielicznymi przypadkami celowego stosowania (wykonywaliśmy jakiś czas temu tzw. “sześciopak ” składający się z puszek piwa. Odbicie celowo było  duże: 20×15 cm) najlepiej sprawdzaj się niewielkie pieczątki: okrągłe i kwadratowe do ok. 3-4 cm a prostokątne do wymiaru 55×20 mm. Należy pamiętać, iż większe wymagają odpowiednio dużego automatu/stempla i powierzchni aplikacji. Może to być ze względów technicznych problematyczne (im większa pieczątka tym większa szansa, że odbicie  nie będzie w całości poprawne). W wypadku imprez dla dzieci zbyt duże wymiary mogą być wręcz przeszkodą.
  • prosta grafika, duże czytelne litery: skóra ludzka choć wchłania tusz  daje mniej wyraźne odbicie. Radzimy unikać skomplikowanych, szczegółowych grafik, zbyt ozdobnych fontów, zbyt małej czcionki.
  • unikanie tekstu i grafiki w negatywie oraz dużych powierzchni wypełnionych tłem: tusz nie daje 100% pokrycia, rozmazuje się, więc litery i grafika w negatywie może być nieczytelna. Duże powierzchnie wypełnione tłem mogą się niewyraźnie odbić i łatwiej ulegają rozmazywaniu.