Tusz szybkoschnący – zastosowanie

Głównym polem zastosowania tuszu szybkoschnącego są wszystkie materiały niewchłaniające, w tym :

– papier śliski, lakierowany, laminowany, powlekany, kredowy

-folia różnego rodzaju ( uwaga : tusze szybkoschnące nie posiadają atestu do stosowania na opakowania do żywności )

– drewno lakierowane, malowane

-tkaniny śliskie, z tworzyw sztucznych

-szkło, metal, guma

Z uwagi na różnorodność materiałów, na których  można stosować tusz szybkoschnący, zalecamy wypróbowanie  go i sprawdzenie czy daje pożądany efekt, przed zastosowaniem na szeroką skalę. Należy także pamiętać, iż tusz do pieczątek ma mniejsza odporność na ścieranie niż dedykowane  farby, oraz nie dają 100 % pokrycia, zwłaszcza na ciemnych powierzchniach.

Warto pamiętać, iż żaden tusz do pieczątek dostępny w Polsce nie posiada atestu do stosowania na skórę ludzką.

Tusz szybkoschnący – wymagania wstępne

Skuteczne i bezproblemowe stosowanie tuszu szybkoschnącego wymaga od użytkownika spełnienia kilku warunków:

1/ Tusz szybkoschnący wymaga płytki tekstowej wykonanej z gumy.  Płytki polimerowe w zetknięciu z tuszem szybkoschnącym ulegną zniszczeniu . Wszystkie płytki tekstowe wykonywane w naszej firmie nadają się do stosowania z tuszami szybkoschnącymi . Jeśli wiedzą Państwo, iż  w pieczątce lub stemplu, który Państwo zamawiają będzie stosowany tusz szybkoschnący prosimy o taką informację przy składaniu zamówienia, umożliwi nam to zastosowanie gumy dedykowanej do tego typu zastosowań.

2/ Tusz szybkoschnący wymaga zastosowania  dedykowanej poduszki do tuszu ( tzw. poduszka filcowa) . Zastosowanie  klasycznej  poduszki  może spowodować szybkie jej uszkodzenie i wpłynąc na jakość i trwałość odbicia pieczątki  . Nie polecamy stosowania poduszek klasycznych   i nie bierzemy odpowiedzialności za skutki takiego działania podjęte samodzielnie przez klienta .

3/  Należy pamiętać, aby przed użyciem tuszu dokładnie   go wymieszać ( dotyczy to zwłaszcza tuszów w kolorze złotym i srebrnym )

4/ Zalecamy stosowanie minimalnej ilości  tuszu  przy jednorazowym napełnieniu. Nalanie zbyt dużej ilości tuszu do poduszki  spowoduje szybkie jej zniszczenie ( stworzy się twarda skorupa , której usunięcie nawet przy zastosowaniu dedykowanych rozpuszczalników może być niemożliwe ). Dodatkowo zbyt duża ilość tuszu w poduszce skutkuje  znacznym wydłużeniem czasu potrzebnego na wyschnięcie na materiale, a w skrajnym przypadku może powodować, iż tusz będzie się rozmazywał lub w ogóle nie wyschnie.

5/ W wypadku stosowania tuszu w automacie samotuszującym sugerujemy  po zakończeniu użycia pieczątki wyjęcie poduszki i zamknięcie jej w szczelnym opakowaniu  ( np torebce strunowej ) lub jeśli Państwo posiadają zamknięcie dedykowanym wieczkiem .

6/ W wypadku stosowania oddzielnych poduszek do tuszu, należy pamiętać,  aby po zakończeniu użytkowania  zamknąć  poduszkę i trzymać ją z daleka od źródeł ciepła.

7/ Z uwagi na specyfikę tuszu sugerujemy  stosowanie go na większych partiach materiału jednorazowo . Tusz w poduszce w zależności od warunków wysycha w czasie 1-10 godzin.

Tusz szybkoschnący – wydajność

Tusze szybkoschnące są niezwykle wydajne , jednak z uwagi na ich specyfikę ( krótki czas wysychania) trudno choćby w przybliżeniu określić  wydajność  z opakowania.  Sugerujemy  stosowanie go jednorazowo na większych partiach materiału . W wypadku standardowej wielkości pieczątki ( ok. 5×2 cm ) przy optymalnym wykorzystaniu z 1 opakowania  50 g można wykonać  nawet do 1000-2000 odbić . Jednak w wypadku stosowania do niewielkich partii w dużych odstępach czasu wydajność może spaść nawet do 100-200 odbić.

Tusz szybkoschnący – kolorystyka

Tusz szybkoschnący Coloris występuje w kolorach : czarny, biały, czerwony, niebieski, zielony , żółty  oraz złoty i srebrny.

Niektóre z kolorów mogą być w danym momencie niedostępne lub dostępne tylko na zamówienie.

Podstawowe opakowanie tuszu szybkoschnącego to 50 g. Niektóre kolory występują także w mniejszych opakowaniach 25 ml.

Tusz szybkoschnący rodzaje:

Coloris 4713 : najbardziej uniwersalny z tuszów szybkoschnących .  Sprawdza się najlepiej na różnego rodzaju  powierzchniach.  Polecany w wypadku stosowania na nietypowych powierzchniach jako tusz pierwszego wyboru .Sugerujemy stosowanie go po wcześniejszym wypróbowaniu na danym materiale.

Coloris 4714  jest tuszem szybkoschnącym, który dodatkowo jest wodoodporny . Sugerujemy stosowanie go po wcześniejszym wypróbowaniu na danym materiale.

Automaty i stemple do tuszu szybkoschnącego

Poduszki  filcowe dostosowane do tuszu szybkoschnącego dostępne są jedynie do wybranych modeli automatów Colop i Trodat .  Niektóre poduszki  dostępne są tylko na zamówienie . Największy automat samotuszujący z poduszką przystosowana do tuszu szybkoschnącego to Colop 3900 o polu tekstowym do 53×103 mm .

Istnieje także możliwość stosowania specjalnych poduszek do stempli . Największy stempel , do którego dostępna jest  taka poduszka może mieć wymiar 198×148 lub 238×118 mm