Tusz wodny nadaje się do powierzchni dobrze absorbujących jak: zwykły papier, tektura. Nie jest polecany do powierzchni śliskich, lakierowanych, laminowanych, czyli o zmniejszonej wchłanialności.  Choć producent tego nie zaleca tusz wodny stosowany jest przez naszych klientów do podłoży takich jak: drewno surowe ( zamiast dedykowanego tuszu do drewna surowego Coloris 121P) tkaniny naturalne ( jako tańszy zamiennik tuszu Berolin-Ariston. Nalezy pamiętać, iż tusz standardowy nie  jest odporny na wodę i spieranie)

Kolory standardowe to: czarny, czerwony, zielony, niebieski

Producent: W naszej ofercie  posiadamy tusze Colop i Noris . Oba  produkty oferują najwyższa jakość i wysoki kontrast odbicia. Doskonale sprawują się w pieczątkach automatycznych i poduszkach standardowych do stempli drewnianych.  Na rynku dostępne są tusze tańsze, jednak ich jakość bywa rózna i nie polecamy ich stosowania.  Tusz i jego jakość  ma ogromne znaczenie  dla jakości i trwałości odbicia stempla lub pieczątki automatycznej.

Jakie kolory tusz stosowane są w pieczątkach: firmowych, imiennych, księgowych

  • pieczątki firmowe, imienne: najpopularniejsze są kolory: czarny i niebieski. Niebieski  ułatwia rozpoznanie  kserokopii
  • pieczątki księgowe: często stosuje się kolor czarny, niebieski ale również zielony ( zwłaszcza w wypadku pieczątek dekretacyjnych ) i czerwony
  • faksymile: najpopularniejszy jest kolor niebieski
  • pieczątki z gotowymi hasłami ( zwłaszcza  informujące o zmianie konta, rodzaju płatności):  czerwony, czarny

Przepisy obowiązujące w  Polsce w żaden sposób nie określają wymaganych  kolorów dla pieczątek standardowych (imiennych i firmowych).  Mogą jednak istnieć szczegółowe przepisy i rozporządzenia dotyczące  pieczątek  o charakterze branżowym.

Dostępność konkretnych kolorów tuszu wodnego w automatach i poduszkach do stempli

  • Automaty standardowe i nietypowe  Wagraf, Colop i Trodat są dostępne już nasączone tuszem wodnym w kolorze standardowym lub suche. Wybór konkretnego koloru standardowego (czarny, czerwony, zielony, niebieski) nie jest związany z dodatkowymi dopłatami.
  • Poduszki do tuszu wodnego, plastikowe, do stempli   mogą państwo zamówić  z wybranym podstawowym kolorem tuszu wodnego( bez dopłat) lub suche.
  • Poduszki drewniane zawsze sprzedajemy suche (nienasączone tuszem). Wynika to z przyczyn technicznych: w czasie transportu tusz mógłby trwale ubrudzić drewno.