Jak uzyskać najlepsze odbicie stempla- tusz wodny
W wypadku stempli drewnianych-w przeciwieństwie do pieczątek automatycznych- to sposób użytkowania stempla ma największy wpływ na jakość odbicia. Ma to swoje dobre strony, ale wymaga przestrzegania poniższych zaleceń:
Wykonanie próbnego odbicia:
Tusz wodny(standardowy) przystosowany jest do powierzchni dobrze wchłaniających: standardowy (matowy) papier lub tektura, ewentualnie inne podłoża typu: surowe drewno, tkaniny naturalne (choć tu doradzamy raczej stosowanie tuszów dedykowanych). W wypadku powierzchni lekko śliskich radzimy przed zakupem poduszki i tuszu przeprowadzić próbę z użyciem standardowej pieczątki: firmowej, imiennej, księgowej z tuszem wodnym (w datownikach i numeratorach z czcionką metalową znajduje się inny tusz, dlatego próba będzie niewiarygodna). Jeśli po ok. 30-60 sekundach tusz wciąż się rozmazuje sugerujemy zastosowanie tuszu szybkoschnącego. Jeśli tusz dobrze wysycha tusz wodny powinien się sprawdzić.
Przygotowanie powierzchni:
Aby uzyskać wyraźne i trwałe odbicie należy odpowiednio przygotować podłoże. Ważne, aby na całej powierzchni aplikacji pieczątki powierzchnia była równa, gładka. Wszelkie załamania,nierówności, zagięcia mogą spowodować, niepełne odbicie. W wypadku papierów posiadających nierówną strukturę ( papiery czerpane, młotkowane, prążkowane, itp ) należy liczyć się, że uzyskanie pełnego odbicia nie będzie możliwe, podobny problem może wystąpić w wypadku tektury falistej (więcej na ten temat: odbicie stempla na tekturze).
W wypadku powierzchni nierównych sugerujemy:
- stosowanie większej siły docisku na materiale (na poduszce siła nacisku jak zawsz powinna być minimalna)
- stosowanie dłuższego czasu docisku na materiale
- podłożenie pod materiał kilkunastu równych, gładkich kartek papieru, koniecznie większych niż powierzchnia stempla i wystających poza miejsce , na którym stempel będzie przystawiany ( inaczej stworzymy kolejną nierówną powierzchnię )
Podłoże, na którym będziemy przystawiać stempel musi być suche, nie może być tłuste/pokryte lakierem/laminowane.
Uzupełnienie poduszki z tuszem:
W wypadku tuszu wodnego całą powierzchnia poduszki powinna być nasączona równomiernie tuszem. Nie powinno być go zbyt dużo (odbicie będzie bowiem rozmyte , małe grafiki lub tekst mogą się zalewać ). Tusz przed nalaniem do poduszki należy dokładnie wymieszać. Więcej informacji na ten temat: uzupełnianie poduszki tuszem wodnym.
Zatuszowanie stempla:
Niezwykle ważne dla uzyskania optymalnego odbicia stempla jest odpowiednie zatuszowanie powierzchni stempla. Poniżej kilka porad:
- przy przystawianiu stempla w poduszce należy używać niewielkiej siły. Zbyt silny docisk powoduje bowiem ubrudzenie tła, a w skrajnych przypadkach także drewnianego podłoża stempla. Te ubrudzenia mogą przenosić się na materiał docelowy. Jeśli powierzchnia drewniana stempla ulegnie ubrudzeniu sugerujemy odczekanie, aż tusz wyschnie i usunięcie zabrudzeń z drewna papierem ściernym. Gdy ubrudzeniu ulegnie tło płytki tekstowej można ją oczyścić szmatką z denaturatem ( tylko po tuszach wodnych). Sugerujemy w przyszłosci zmniejszyć siłę docisku
- stempel należy przystawiać równolegle do powierzchni poduszki bez przechylania go . Stemple kołyskowe można tuszować ruchem kołyskowym góra-dół lub dół góra ( nie ma to znaczenia ze względów technicznych, liczy się wygoda użytkownika) . W wypadku kołysek ruch nie powinien być zbyt płytki ( gdyż skrajne powierzchnie płytki się nie zatuszują ), ani zbyt głęboki ( gdyż ubrudzić może się tło lub drewniana podstawa stempla)
- ważne, aby wszystkie elementy wypukłe płytki tekstowej ( czyli tekst/grafika, która mają się odbić) były zatuszowane w miarę równomiernie.
- jeśli po pierwszym zatuszowaniu nie wszystkie elementy wystające gumki są pokryte tuszem należy ponowić tuszowanie ( lepiej wykonać je kilka razy niż stosować większą siłę docisku)
- należy każdorazowo przed dolaniem tuszu pamięta o jego dokładnym wymieszaniu, co wpłynie na jego prawidłową kolorystykę i gęstość
- należy pamiętać, aby nie dolewać zbyt dużo tuszu do poduszki. Lepszym rozwiązaniem jest częste uzupełnianie niewielką ilością tuszu
- w wypadku występowania licznych prześwitów można doprowadzić do zagęszczenia tuszu w poduszce. W tym celu sugerujemy zostawić otwartą poduszkę w ciepłym miejscu na pewien czas (w wypadku miejsc mocno nasłonecznionych nie dłużej niż 10-30 minut, w wypadku miejsc standardowych o temperaturze pokojowej kilka do kilkunastu godzin).
Aplikacja stempla na powierzchni docelowej:
Stemple płaskie:
Stempel należy przystawiać na powierzchni równej, gładkiej bez zagięć i nierówności. Sugerujemy podłożenie kilkunastu równych, gładkich kartek (koniecznie większych niż miejsce w którym aplikujemy i stempel, którego używamy. Kartki te polepszą amortyzację i mogą przyczynić się do uzyskania lepszego odbicia). W wypadku stempli o dużej powierzchni sugerujemy stosować większa siłę docisku i wydłużenie czasu docisku. Można też po 2-3 sekundach aplikacji równolegle do powierzchni delikatnie przenieść ciężar nacisku na górę dół, lewą i prawą stronę ( metodę stosować z umiarem i tylko w wypadku, gdy docisk równoległy nie daje jednolitego wyraźnego odbicia). w wypadku powierzchni porowatych, nierównych, należy stosować dłuższy czas dosciskui większą jego siłę.
Stemple kołyskowe:
Sam kształt kołyski sprzyja bardziej równomiernemu rozłożeniu siły docisku. Kołyski wymagają nabrania praktyki, ale po pewnym czasie oferują zdecydowanie wyższy komfort użytkowania niż stemple płaskie i w wypadku większości grafik większe prawdopodobieństwo uzyskania optymalnego odbicia. Należy pamiętać, aby ruch kołyskowy wykonywać zawsze zaczynając od skrajnej krawędzi ( górnej lub dolnej – nie ma to technicznego znaczenia) nie zaś od środka stempla. Ruch powinien być płynny, nie powinien być zbyt głęboki, ale nie może być też zbyt płytki ( wtedy skrajne elementy mogą się nie odbić w całości ).
Najczęstsze problemy związane z odbiciem stempla:
- Poza grafiką/tekstem pieczątki odbijają się niepotrzebne elementy/tło: spowodowane jest to zbyt silnym dociskiem stempla w poduszce z tuszem. Sugerujemy zmniejszyć siłę docisku, i ewentualnie czynność zatuszowania powtórzyć kilka razy
- Prześwity występują w rożnych miejscach: przyczyn może być kilka: Jeśli odbicie wykonano na powierzchni nierównej, z zagięciami/chropowatej, sugerujemy wykonać je w miejscu nie posiadającym takich cech. Jeśli nie jest to możliwe sugerujemy podłożyć pod materiał kilkanaście kartek w celu zwiększenia amortyzacji stempla i zwiększyć siłę docisku. Jeśli powierzchnia była równa, ale występują prześwity w różnych/losowych miejscach należy lepiej zatuszować płytkę tekstową ( powtórzyć tuszowanie kilka razy), spróbować dolać trochę więcej tuszu do poduszki i/lub zwiększyć siłę docisku stempla przy aplikacji. Należy też pamiętać, iż tusz nie daje nigdy 100 % pokrycia . Więcej na ten temat: co to jest efekt pieczątki wpływ jakości papieru na odbicie stempla efekt paskowania na tekturze falistej
- Prześwity występują w tym samym miejscu: najczęściej jest to spowodowane ubrudzeniem/zatłuszczeniem powierzchni płytki tekstowej . Należy przeczyścić płytkę tekstową szmatką z denaturatem. Czasami może to być spowodowane nierównością poduszki lub nierównym jej nasączeniem. Dlatego sugerujemy przystawianie stempla w inny sposób (odwrotnie) lub w miarę możliwości na innej części poduszki.
- Nie odbija się część pieczątki (najczęściej skrajna krawędź lub środek): siła docisku nie jest równomierna lub stempel nie jest dociskany równolegle do powierzchni podłoża. W wypadku stempli płaskich należy rozłożyć siłę bardziej równomiernie i koniecznie równolegle do powierzchni, na której uzyskujemy odbicie. W wypadku stempli kołyskowych górna lub dolna krawędź może się nie odbijać, jeśli wykonany ruch był zbyt płytki . Nalezy więc wykonywać głębsze ruchy kołyskowe.
- Kolor jest wyblakły lub inny niż wcześniej: może to być spowodowane faktem, iż tusz się zaczyna wyczerpywać ( sugerujemy jego uzupełnienie) lub jeśli był niedawno uzupełniony to nie został wystarczająco dobrze wymieszany przed nalaniem do poduszki ( dotyczy szczególnie tuszów Pantone, które posiadają bardzo gęsty pigment mający tendencję do osiadania na dnie pojemnika)
- Litery zalewają się, na dużych powierzchniach o jednolitym kolorze tuszu występują ” zacieki” – do poduszki nalano zbyt dużo tuszu lub tusz słabej jakości ( rozcieńczony). Należy pozbyć się nadmiaru tuszu. Można to wykonać pozostawiając otwartą poduszkę w ciepłym miejscu na pewien czas ( w wypadku miejsc mocno nasłonecznionych nie dłużej niż 10-30 minut, w wypadku miejsc standardowych o temperaturze pokojowej kilka do kilkunastu godzin ). Spowoduje to zagęszczenie tuszu, co wpłynie dodatnio na jakość odbicia.