Jak uzyskać najlepsze odbicie stempla- tusz wodny

W wypadku stempli drewnianych-w przeciwieństwie  do pieczątek automatycznych- to sposób użytkowania stempla ma największy wpływ na jakość odbicia. Ma to swoje dobre strony, ale wymaga przestrzegania poniższych zaleceń:

Wykonanie próbnego odbicia:

Tusz wodny(standardowy) przystosowany jest do powierzchni dobrze wchłaniających: standardowy (matowy) papier lub tektura, ewentualnie inne podłoża typu: surowe drewno, tkaniny naturalne (choć tu doradzamy raczej stosowanie tuszów dedykowanych). W wypadku powierzchni lekko śliskich radzimy przed zakupem poduszki i tuszu przeprowadzić próbę z użyciem standardowej pieczątki: firmowej, imiennej, księgowej z tuszem wodnym  (w datownikach i numeratorach z czcionką metalową znajduje się inny tusz, dlatego próba będzie niewiarygodna). Jeśli po ok. 30-60 sekundach tusz  wciąż się rozmazuje sugerujemy zastosowanie tuszu szybkoschnącego. Jeśli tusz dobrze wysycha tusz wodny powinien się sprawdzić.

Przygotowanie powierzchni:

Aby uzyskać wyraźne i trwałe odbicie należy odpowiednio przygotować podłoże.  Ważne, aby na całej powierzchni aplikacji pieczątki powierzchnia była równa,  gładka. Wszelkie załamania,nierówności, zagięcia mogą spowodować, niepełne odbicie. W wypadku papierów posiadających nierówną strukturę ( papiery czerpane, młotkowane, prążkowane, itp ) należy liczyć się, że uzyskanie pełnego odbicia nie będzie możliwe, podobny problem może wystąpić w wypadku tektury falistej (więcej na ten temat: odbicie stempla na tekturze).

W wypadku powierzchni nierównych sugerujemy:

 • stosowanie większej siły docisku na materiale (na poduszce siła nacisku jak zawsz powinna być minimalna)
 • stosowanie dłuższego czasu docisku na materiale
 • podłożenie pod materiał kilkunastu równych, gładkich kartek papieru, koniecznie większych niż powierzchnia stempla i wystających poza miejsce , na którym stempel będzie przystawiany ( inaczej stworzymy kolejną nierówną powierzchnię )

Podłoże, na którym będziemy przystawiać stempel musi być suche, nie może być tłuste/pokryte lakierem/laminowane.

Uzupełnienie poduszki z tuszem:

W wypadku  tuszu wodnego całą powierzchnia poduszki powinna być nasączona równomiernie tuszem. Nie powinno być go zbyt dużo (odbicie będzie bowiem rozmyte , małe  grafiki lub  tekst mogą się zalewać ). Tusz przed nalaniem do poduszki należy dokładnie wymieszać. Więcej informacji  na ten temat: uzupełnianie poduszki tuszem wodnym.

Zatuszowanie stempla:

Niezwykle ważne dla uzyskania optymalnego odbicia stempla jest odpowiednie zatuszowanie powierzchni stempla.  Poniżej kilka porad:

 • przy przystawianiu stempla w poduszce należy używać niewielkiej siły. Zbyt silny docisk powoduje bowiem ubrudzenie tła, a w skrajnych przypadkach także drewnianego podłoża stempla. Te ubrudzenia mogą przenosić się na materiał docelowy. Jeśli powierzchnia drewniana  stempla ulegnie ubrudzeniu sugerujemy odczekanie, aż tusz wyschnie i usunięcie zabrudzeń z drewna papierem ściernym.  Gdy ubrudzeniu ulegnie  tło  płytki tekstowej  można ją oczyścić szmatką z denaturatem ( tylko po tuszach wodnych).  Sugerujemy w przyszłosci zmniejszyć siłę docisku
 • stempel należy przystawiać równolegle do powierzchni poduszki  bez przechylania go . Stemple kołyskowe można tuszować ruchem kołyskowym góra-dół lub dół góra (  nie ma to znaczenia ze względów technicznych, liczy się wygoda użytkownika) . W wypadku kołysek ruch  nie powinien być zbyt płytki ( gdyż skrajne powierzchnie płytki  się nie zatuszują ), ani zbyt głęboki ( gdyż ubrudzić może się tło lub drewniana podstawa stempla)
 • ważne, aby wszystkie elementy wypukłe płytki tekstowej ( czyli tekst/grafika, która mają się odbić) były zatuszowane w miarę równomiernie.
 •  jeśli po pierwszym zatuszowaniu nie wszystkie elementy wystające gumki są pokryte tuszem należy ponowić  tuszowanie  ( lepiej wykonać je kilka razy niż stosować większą siłę docisku)
 • należy każdorazowo przed dolaniem tuszu pamięta o jego dokładnym wymieszaniu, co wpłynie na jego prawidłową kolorystykę i gęstość
 • należy pamiętać, aby nie dolewać zbyt dużo tuszu do poduszki.  Lepszym rozwiązaniem jest częste uzupełnianie niewielką ilością tuszu
 • w wypadku występowania licznych prześwitów można doprowadzić do zagęszczenia tuszu w poduszce.  W tym celu sugerujemy zostawić otwartą poduszkę w ciepłym miejscu na pewien czas (w wypadku miejsc mocno nasłonecznionych nie dłużej niż 10-30 minut, w wypadku miejsc standardowych o temperaturze pokojowej kilka do kilkunastu godzin).

Aplikacja stempla na powierzchni docelowej:

Stemple płaskie:

Stempel należy przystawiać na powierzchni równej, gładkiej bez zagięć i nierówności. Sugerujemy podłożenie  kilkunastu równych, gładkich kartek  (koniecznie większych niż miejsce w którym aplikujemy i stempel, którego używamy. Kartki te polepszą amortyzację i mogą przyczynić się do uzyskania lepszego odbicia). W wypadku stempli o dużej powierzchni  sugerujemy stosować większa siłę docisku i wydłużenie czasu docisku. Można też po 2-3 sekundach aplikacji równolegle do powierzchni delikatnie przenieść ciężar nacisku  na górę dół, lewą i prawą stronę  ( metodę stosować z umiarem i tylko w wypadku, gdy docisk równoległy nie daje jednolitego wyraźnego odbicia). w wypadku powierzchni porowatych, nierównych, należy stosować dłuższy czas dosciskui większą jego siłę.

Stemple kołyskowe:

Sam kształt kołyski sprzyja bardziej równomiernemu rozłożeniu siły docisku.  Kołyski wymagają nabrania praktyki, ale po pewnym czasie oferują zdecydowanie wyższy komfort użytkowania niż stemple płaskie i w wypadku większości grafik większe prawdopodobieństwo uzyskania optymalnego odbicia. Należy pamiętać, aby ruch kołyskowy wykonywać zawsze zaczynając od skrajnej krawędzi ( górnej lub dolnej – nie ma to technicznego znaczenia) nie zaś od środka stempla. Ruch powinien być płynny, nie powinien być zbyt głęboki, ale nie może być też zbyt płytki ( wtedy skrajne elementy mogą się nie odbić w całości ).

Najczęstsze problemy związane z odbiciem stempla:

 1.  Poza grafiką/tekstem pieczątki odbijają się niepotrzebne elementy/tło: spowodowane jest to zbyt silnym dociskiem stempla w poduszce z tuszem. Sugerujemy zmniejszyć siłę docisku, i ewentualnie czynność zatuszowania powtórzyć kilka razy
 2. Prześwity występują w rożnych miejscach: przyczyn może być kilka:  Jeśli odbicie wykonano na powierzchni nierównej, z zagięciami/chropowatej, sugerujemy wykonać je w miejscu nie posiadającym takich cech. Jeśli nie jest to możliwe sugerujemy podłożyć pod materiał kilkanaście kartek w celu zwiększenia amortyzacji stempla i zwiększyć siłę docisku.  Jeśli powierzchnia była równa, ale występują prześwity w różnych/losowych miejscach należy lepiej zatuszować  płytkę tekstową ( powtórzyć tuszowanie kilka razy),  spróbować dolać trochę więcej tuszu do poduszki i/lub  zwiększyć siłę docisku stempla  przy aplikacji.  Należy też pamiętać, iż tusz nie daje nigdy 100 % pokrycia . Więcej na ten temat: co to jest efekt pieczątki wpływ jakości papieru na odbicie stempla   efekt paskowania na tekturze falistej
 3. Prześwity występują w tym samym miejscu: najczęściej jest to spowodowane ubrudzeniem/zatłuszczeniem powierzchni płytki tekstowej . Należy przeczyścić płytkę tekstową szmatką z denaturatem.  Czasami może to być spowodowane nierównością poduszki lub nierównym jej nasączeniem.  Dlatego sugerujemy przystawianie stempla w inny sposób (odwrotnie) lub w miarę możliwości na innej części poduszki.
 4.  Nie odbija się część pieczątki  (najczęściej skrajna krawędź lub środek): siła docisku nie jest równomierna lub  stempel nie jest dociskany równolegle do powierzchni  podłoża.  W wypadku stempli płaskich należy rozłożyć siłę bardziej równomiernie i koniecznie równolegle do powierzchni, na której uzyskujemy odbicie. W wypadku stempli kołyskowych  górna lub dolna krawędź może się nie odbijać, jeśli wykonany ruch był zbyt płytki . Nalezy więc wykonywać głębsze ruchy kołyskowe.
 5.  Kolor jest wyblakły lub inny niż wcześniej:  może to być spowodowane faktem, iż tusz się  zaczyna wyczerpywać  ( sugerujemy jego uzupełnienie) lub  jeśli był niedawno uzupełniony to nie został wystarczająco dobrze wymieszany przed nalaniem do poduszki  ( dotyczy szczególnie tuszów Pantone, które posiadają bardzo gęsty pigment mający tendencję do osiadania na dnie pojemnika)
 6.  Litery zalewają się, na dużych powierzchniach o jednolitym kolorze tuszu występują ” zacieki” – do poduszki nalano zbyt dużo tuszu lub tusz słabej jakości ( rozcieńczony).  Należy pozbyć się nadmiaru tuszu. Można to wykonać pozostawiając otwartą poduszkę w ciepłym miejscu na pewien czas ( w wypadku miejsc mocno nasłonecznionych nie dłużej niż 10-30 minut, w wypadku miejsc standardowych o temperaturze pokojowej kilka do kilkunastu godzin ). Spowoduje to zagęszczenie tuszu, co wpłynie dodatnio na jakość odbicia.

Powiązane informacje

Jakie znaczenie ma głębokość graweru?

Odbijanie się tła

“Efekt pieczątki”, czyli co oznacza, że tusz nie daje 100% pokrycia

Wpływ rodzaju i jakości papieru na odbicie