Stemple-kołyski

stempel kolyskowy 120x240 mmKołyski zwane także kolebaczami to rodzaj stemple drewnianego o zaokrąglonej podstawie. Przystawia się je przez ruch kołyszący góra-dół, stąd ich nazwa. Stosuje się je do płytek tekstowych i graficznych o dużych wymiarach.  Główną zaletą kołysek jest bardziej równomierne rozłożenie siły nacisku. Najmniejszy dostępny wymiar to 80×50 mm, największy: 200×150 lub 240×120 mm. Nie każda płytka tekstowa lub tekstowo graficzna nadaje się do stosowania ze stemplem-kołyską.

Odradzamy stosowanie kolebaczy gdy:

  • tekst/grafika nie są równomiernie rozłożone
  • występują duże puste pola
  • odległości miedzy wierszami tekstu przekraczają 3-4 cm

Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości związane z obsługą kolebaczy:

  1.  kołyski  nie ślizgają się po powierzchni bardziej niż stemple płaskie. Wielu klientów obawia się, że w trakcie ruchu góra-dół może nastąpić delikatne przesunięcie stempla na powierzchni. Jeśli tak się dzieje proszę zwiększyć siłę docisku
  2.  wykonanie odbicia za pomocą kołyski nie trwa dłużej. Użycie kołyski wymaga zdobycia pewnej wprawy, ale jest ono niezwykle łatwe, wręcz intuicyjne i  dla zdecydowanej większości użytkowników kołyski  są wygodniejsze.  Ich aplikacja po zdobyciu pewnej wprawy jest wręcz szybsza, gdyż nie wymaga dodatkowego docisku stempla
  3. kołyski  występują tylko z podstawą kwadratową lub prostokątną. Nie posiadamy w ofercie kołysek o podstawie okręgu .  Nie ma to oczywiście wpływu na kształt odbicia- płytki okrągłe podklejamy na kołyski kwadratowe.
  4.  nie ma znaczenia czy ruch kołyskowy wykonujemy w sekwencji: góra dół czy odwrotnie. Jest to kwestia indywidualnych preferencji,  nie ma wpływu na jakość odbicia.