Oceń stronę

 

Wpływ jakości papieru na odbicie

Istnieje wiele czynników wpływających na efekt finalny odbicia pieczątki. Jednym z najistotniejszych jest jakość i rodzaj papieru. Największe znaczenie ma ona w wypadku pieczątek dużych, z jednolitymi polami wypełnionymi kolorem.

Najbardziej istotne cechy papieru:

  • jakość: im lepszej jakości jest papier , tym wyraźniejsze, bardziej nasycone kolory możemy uzyskać.
  • kolor papieru: najbardziej wyraźne odbicie będzie oczywiście na papierze o najwyższym stopniu białości. papiery w kolorach ciemnych  mogą wpłynąć nie tylko na jakość odbicia, ale także na jego odcień ( tusze nie dają 100 % pokrycia, co oznacza, że mogą występować prześwity)
  • struktura: papiery czerpane, o  ozdobnej strukturze( paskowanie, kratkowanie, inne efekty nierówności) wpływają znacząco na  jakość odbicia
  • wchłanialność:  najlepsze  i najbardziej nasycone odbicie uzyskamy na papierze satynowanym, przeznaczonym do wydruków kolorowych, gdyż najlepiej wchłania on tusz.
  • rodzaj powierzchni:  tusze wodne najlepiej sprawdzają się na papierze matowym. papiery kredowe/śliskie/lakierowane/laminowane mogą wymagać zastosowania tuszów specjalnych, szybkoschnących
  • jednolita powierzchnia: wszelkie nierówności, zagięcia wpływają negatywnie na jakość odbicia i mogą powodować zmniejszenie czytelności.

Poniżej prezentujemy przykład  wpływu papieru na jakość odbicia. Oba zostały wykonane  za pomocą tego samego zestawu : stemple drewniany+ ta sama poduszka nasączona tuszem burgundowym. Na zdjęciu nr 1 stempel został przystawiony na standardowym papierze kserograficznym. Na zdjęciu nr 2 podkład do aplikacji stempla stanowił papier satynowany przeznaczony do wydruków kolorowych, czyli papier znacznie lepszej jakości. Różnice są zauważalne:   tusz daje lepsze pokrycie ( znacząco mniejsza liczba prześwitów,  co widać najlepiej na literze A), lepsze nasycenie koloru ,  kolor  bardziej zbliżony do wzorcowego.

Struktura papieru/kartonu

Kwestia wpływu struktury papieru/kartonu została dokładnie wyjaśniona na stronie:  jakość odbicia stempli na kartonach.