Uzupełnienie tuszu w poduszce (tusz standardowy, wodny i tusz do stempli metalowych/olejowy w poduszce filcowej)

Sposób uzupełnienia tuszu w poduszce ma duży wpływ na jakość i trwałość odbicia, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat:

W wypadku każdego rodzaju tuszu bezwzględnie  zalecamy, aby przed  nalaniem do poduszki dokładnie go wymieszać (wcześniej należy sprawdzić czy opakowanie jest szczelnie zamknięte). Pominięcie tej czynności może negatywnie wpłynąć na kolorystykę, zmniejszyć nasycenie, jakość i trwałość odbicia.

Poduszki plastikowe Wagraf  ( P.D. P.S. P.M. )  już uzupełnione tuszem wodnym w kolorach standardowych:

Zostały już uzupełnione tuszem przez producenta, dlatego sugerujemy wypróbowanie bez dolewania dodatkowego tuszu. Jeśli jakość odbicia nie jest satysfakcjonująca, prosimy upewnić się, że stempel został właściwe namoczony, próbę wykonali Państwo na papierze dobrej jakości, równym, dobrze wchłaniającym.

Kiedy warto uzupełnić tusz w poduszce: jest to kwestia osobistych preferencji, trudno tu mówić o konkretnym czasie lub ilości odbić. Jeśli tuszu jest mało, odbicie staje się mniej intensywne, blade, aż do całkowitego zaniku. Od użytkownika zależy, który  moment uzna za odpowiedni. Zdecydowanie lepiej uzupełniać częściej, ale niewielką ilością tuszu niż jednorazowo nalać go zbyt dużo. Warto pamiętać, aby po użyciu poduszkę zamknąć i przechowywać w standardowej, pokojowej temperaturze, unikając miejsc nasłonecznionych, grzejników oraz temperatury ujemnej.

Poduszki plastikowe Wagraf  ( P.D. P.S. P.M. ), poduszki drewniane – suche, do samodzielnego uzupełnienia tuszem wodnym, Pantone, tuszem UV, tuszem fluorescencyjnym

W wypadku zakupienia poduszki suchej należy  poduszkę uzupełnić samodzielnie.  Po wymieszaniu tuszu w butelce, nalewamy go w miarę możliwości równomiernie na całej powierzchni  poduszki. Tusze standardowe (wodne, Pantone, fluorescencyjne) w przeciwieństwie do większości tuszów specjalnych powinny znajdować się na całej powierzchni. Tusz dolewamy partiami, aby uniknąć  przelania. W celu przyśpieszenia wchłaniania można w miejscu nalania poduszkę delikatnie ucisnąć tępą końcówką patyczka, długopisu, itp ( zostanie ubrudzony tuszem). Sugerujemy rozpocząć od nalania ok. 20% pojemnika 25 ml. Następnie należy odczekać 5-10 minut do czasu wchłonięcia tuszu i przeprowadzić próbne odbicia (kilka, na dobrej jakości, równym papierze i równym podłożu). Jeśli jego nasycenie i pokrycie jest satysfakcjonujące zakończyć dolewanie tuszu. Jeśli jest zbyt blade, dolać kolejna porcję tuszu, odczekać 5 minut, przeprowadzić kolejne próby do uzyskania dobrej jakości odbicia. Przez pierwsze kilkanaście godzin jakość odbicia może odbiegać od optymalnej z uwagi na to, iż tusz musi się dobrze rozprowadzić. Mogą więc początkowo występować efekty niepożądane: zalewanie się środków liter, pogrubione odbicie.

Po uzupełnieniu poduszki tuszem sugerujemy nie transportować jej przez co najmniej 1-2 dni. Jeśli transport jest konieczny, poduszka powinna być przewożona  w pozycji poziomej i zabezpieczona w sposób uniemożliwiający ubrudzenie tuszem innych przedmiotów. Poduszki drewniane warto dodatkowo zabezpieczyć tak, aby tusz nie ubrudził samego drewna.

jakie ilości tuszu powinny wystarczyć do uzupełnienia poduszek:

Jak wcześniej wspomniano kwestia optymalnej  ilości tuszu jest sprawą osobistych preferencji, dlatego poniższe ilości należy traktować jako orientacyjne:

Poduszka plastikowa sucha P.M.: sugerujemy nalanie ok. 30-50 % opakowania 25 ml

Poduszka plastikowa sucha P.S.: ok. 40-65 % opakowania 25 ml

Poduszka plastikowa P.D. 40-100% opakowania 25 ml

Poduszka drewniana mała 107×87 mm: 40-70% opakowania 25 ml
Poduszka drewniana duża o wymiarze 210×160 mm: 1.5- 2 opakowań tuszu 25 ml
Poduszka drewniana duża o wymiarze  240×120 mm: 1.5- 2 opakowań tuszu 25 ml

Poduszki filcowe – uzupełnianie tuszem  olejowym 

Tusz olejowy do stempli metalowych wymaga specjalnej, tzw. filcowej poduszki. Nie należy mieszać go z tuszem standardowym, wodnym ani z innymi rodzajami tuszów specjalnych. Nie należy go także stosować w poduszkach standardowych, przeznaczonych do tuszu wodnego. Samo uzupełnianie tuszu olejowego nie różni się od uzupełniania tuszem wodnym, należy więc zastosować powyższe porady. W wypadku nalania zbyt dużej ilości  sugerujemy odsączenie jej ręcznikiem papierowym.

W wypadku dolania zbyt dużej ilości tuszu standardowego/wodnego:

Odbicie uzyskiwane ze świeżo uzupełnionej tuszem poduszki może przez pierwsze 24 godziny odbiegać od optymalnego. Działania naprawcze sugerujemy podejmować więc nie wcześniej niż 1 dzień po napełnieniu, chyba, że tuszu ewidentnie jest za dużo.

1/

Odsączenie nadmiaru tuszu ręcznikiem papierowym. Polecane zwłaszcza w wypadku gdy tuszu jest naprawdę bardzo dużo. Metoda ta także jako jedyna może być zastosowania do tuszów olejowych/do stempli metalowych. Wystarczy przyłożyć grubszą warstwę papieru (aby uniknąć ubrudzenia rąk) do powierzchni  poduszki/gąbki i odczekać chwilę.

2/

Pozostawienie otwartej poduszki w ciepłym miejscu. Metoda sprawdza się, gdy tuszu jest tylko odrobinę zbyt dużo lub gdy chcą Państwo uzyskać wyraźniejszy/bardziej nasycony kolor).  Napełniona tuszem poduszkę należny otworzyć i pozostawić w ciepłym miejscu na pewien czas. Należy unikać oczywiście zbyt długiej ekspozycji (gdyż  zbyt dużo wody wyparuje), zbyt długiego czasu, a zwłaszcza zbyt wysokiej temperatury, która może uszkodzić poduszkę plastikową  lub doprowadzić do wypaczenia się poduszki drewnianej.  Można ewentualnie użyć do szybkiego osuszenia suszarki do włosów, jednak radzimy zachować dużą ostrożność, nie zbliżać jej za bardzo do poduszki i ciała. Metodę radzimy stosować tylko w ostateczności i z dużą ostrożnością.