Grafika wektorowa i rastrowa (bitmapowa) – definicja
Najprościej rzecz ujmując grafika wektorowa polega na zapisie obrazu (grafiki) w postaci figur (w wypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył (grafika trójwymiarowa).
Grafika rastrowa (bitmapa) to sposób zapisywania obrazu za pomocą sieci punktów (pikseli) o określonym kolorze.
Grafika wektorowa – cechy:
Podstawowe korzyści płynące z pliku wektorowego to brak zmiany jakości wraz ze skalowaniem (zmniejszaniem/zwiększaniem) oraz łatwość edycji (dowolność w zakresie zmiany kształtu i kolorystyki poszczególnych elementów)
Pliki wektorowe są podstawą w wypadku wykonania:
- dobrej jakości pieczątek zawierających grafikę lub logotyp, zwłaszcza w wypadku dużych rozmiarów
- szablonów
- identyfikatorów z wybranym kształcie i zawierających grafikę
- paneli do urządzeń
- tabliczek grawerowanych z logo, grafiką
- wycinania kształtu w dowolnym materiale
Kiedy wystarczy plik rastrowy
Zasadniczo wykonanie dobrej jakości graweru wymaga zastosowania wyłącznie pliku wektorowego. Pliki rastrowe (bitmapy) stosowane są tylko w ostateczności i ich zastosowanie może wpłynąć negatywnie na jakość finalnego wyrobku. Pliki rastrowe możemy wykorzystać w większości wypadków na wyraźne życzenie klienta i na jego odpowiedzialność.
Większość zastosowań wymaga posiadania pliku wektorowego. Zmiana przesłanej grafiki z postaci rastrowej na wektorową przez firmę Max może wiązać się z dodatkowymi dopłatami.
Istnieje możliwość wykorzystania pliku rastrowego w wypadku:
- pieczątek graficznych, zwłaszcza ekslibrisów
- innych pieczątek, jeśli otrzymamy dobrej jakości, wyraźny, kontrastowy plik rastrowy czarno-biały (przestrzeń barwna RGB)
Wytyczne odnośnie przesyłania plików wektorowych:
- akceptujemy pliki wektorowe z rozszerzeniami: .eps, .ai, .pdf, .cdr
- pliki cdr prosimy wysyłać w wersji nie wyższej niż x7 (17)
- pliki ai, eps prosimy przesyłać do wersji Adobe Ilustrator 5.1
- prosimy pamiętać o zamianie czcionek na krzywe
- prosimy o przesyłanie plików zapisanych w przestrzeni RBG z użyciem kolorów podstawowych: biały (255,255,255), czarny (0,0,0), czerwony (255,0,0). Linie cięcia powinny mieć kolor czerwony, a grubość ustawioną na włosową (najcieńszą)
Jak rozpoznać pliki wektorowe
Z reguły pliki wektorowe posiadają rozszerzenia: .ai, .eps, .cdr, .pdf. Należy jednak pamiętać, iż samo rozszerzenie nie gwarantuje, iż jest to grafika wektorowa. Podobnie jak zmiana rozszerzenia nie spowoduje zmiany grafiki z rastrowej na wektorową. Jeśli chcą Państwo samodzielnie rozpoznać rodzaj pliku nie posiadając Państwo wiedzy graficznej, ale dysponują programem do obróbki wektorowej proszę spróbować otworzyć dany plik i dokonać jego znacznego powiększenia i/lub edycji koloru. Jeśli znaczne zwiększenie wymiaru nie spowoduje utraty jakości, a zmiana koloru jest łatwa to z dużym prawdopodobieństwem mają Państwo plik wektorowy. Oczywiście można też wysłać plik do nas w celu oceny jego przydatności.
Dlaczego wymagamy plików wektorowych, a zmiana pliku na postać wektorową wiąże się z dodatkową dopłatą.
- Grawerowanie laserowe jest wykonane w oparciu o pliki wektorowe. Tylko one gwarantują najwyższą jakość wykonania. Pliki rastrowe są w określonych sytuacjach wspomnianych powyżej akceptowalne, ale najczęściej ich użycie może spowodować spadek jakości.
- Pliki wektorowe są plikami, które łatwo edytować, wprowadzać w nich poprawki, natomiast obróbka plików rastrowych, zwłaszcza ich skalowanie powoduje spadek jakości
- zmiana pliku rastrowego na wektorowy wymaga najczęściej dużo czasu i specjalistycznego (drogiego) oprogramowania oraz wiedzy. Dlatego usługa ta jest dodatkowo płatna, a koszt uzależniony jest od czasu, który trzeba na to poświęcić. Dlatego koszt tej usługi jesteśmy w stanie oszacować dopiero, gdy posiadamy konkretny plik.