WZORY KROJU PISMA

Ekslibris – wzory kroju pisma

Ex libris wzór z monocyklem Dobór odpowiedniego kroju pisma do grafiku ekslibrisu jest niezwykle ważny i może w sposób zasadniczy wpłynąć na reakcję widza. Warto poświęcić więc chwilę na wybór odpowiedniej czcionki współgrającej z wybranym przez nas wzorem grafiki. Oczywiście kwestia tego, która czcionka jest bardziej dopasowana do wzoru jest sprawą bardzo indywidualną, postaramy się jednak przedstawić Państwu kilka porad praktycznych, które pomogą w dokonaniu wyboru.
Ogólna zasada tworzenia ekslibrisu jest taka, iż każdy element powinien ze sobą współgrać tworząc harmonijną całość. Dlatego w wypadku projektów nawiązujących do tradycyjnego wzoru ekslibrisu (formy alegoryczne, heraldyczne) z reguły stosuje się czcionki bardziej ozdobne, z szeryfami,  podobne do pisma odręcznego.
Jeśli grafika, którą wybraliśmy do wykonania naszego ekslibrisu składa się z cienkich linii, jest to rodzaj grafiki konturowej o delikatnych liniach. czcionka także powinna być cienka, umiarkowanie ozdobna, jeśli to możliwe wkomponowana w grafikę.
Poniżej przedstawiamy przykładowe wzory czcionek podpisów do ekslibrisów:

Wzór czcionki ozdobnej podpisu do ekslibrisu

Wzór prostych krojów pisma do posisu w ekslibrisiewzor-czcionki-podpisu-do-ekslibrisu