Wzory kroju pisma2018-05-16T08:12:43+00:00

Oceń stronę

 
4.4330

WZORY KROJU PISMA

Ekslibris – wzory kroju pisma

Ex libris wzór z monocyklemDobór odpowiedniego kroju pisma do grafiku ekslibrisu jest niezwykle ważny i może w sposób zasadniczy wpłynąć na reakcję widza.   Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej czcionki współgrającej w wybranym przez nas wzorem grafiki.   Oczywiście  kwestia tego , która czcionka  jest bardziej dopasowana do  wzoru jest sprawą bardzo indywidualna, postaramy się jednak przedstawić Państwu kilka porad praktycznych, które pomogą w dokonaniu wyboru.
Ogólna zasada tworzenia ekslibrisu jest taka, iż każdy element powinien ze sobą współgrać tworząc harmonijną całość. Dlatego w wypadku projektów nawiązujących do tradycyjnego wzoru ekslibrisu ( formy alegoryczne, heraldyczne) z reguły stosuje się czcionki bardziej ozdobne, z szeryfami, podobne do pisma odręcznego.
Jeśli grafika, którą wygraliśmy do wykonania naszego ekslibrisu składa się z cienkich linii, jest to rodzaj grafiki konturowej o delikatnych linia czcionka także powinna być cienka, umiarkowanie ozdobna, jeśli to możliwe wkomponowana w grafikę
Poniżej przedstawiamy przykładowe wzory czcionek podpisów do ekslibrisów:

Wzór czcionki ozdobnej podpisu do ekslibrisu

Wzór prostych krojów pisma do posisu w ekslibrisiewzor-czcionki-podpisu-do-ekslibrisu