Oceń stronę

 

Efektem pieczątki nazywamy prześwity występujące na odbiciu pieczątki, widoczne zwłaszcza na dużych powierzchniach wypełnionych tłem.  Bez względu na rodzaj (  wodny, olejowy, tusze specjalne)  tusz nie zachowuje się jak farba , w związku z czym nie daje 100 % pokrycia. Mogą występować prześwity co wynika z właściwości technicznych samego tuszu i gumy (płytki tekstowej), nie może więc stanowić podstawy do reklamacji.  Nie da się też w sposób jednoznaczny określić jak wysokie będzie pokrycie. Stwierdzenia  “brak 100% pokrycia ” nie można więc traktować dosłownie, licząc zawsze na pokrycie na przykład 90 %, 80 % , 40 %.  Czasami tzw. efekt pieczątki jest pożądany przez klientów ( nadaje odbiciu niepowtarzalnego charakteru ), często sztucznie dodawany już na etapie projektowania. Nie da się go całkowicie pozbyć, istnieje jednak kilka czynników, które  mogą go zminimalizować.

Czynniki wpływające na intensywność ” efektu pieczątki “

  • rodzaj i jakość podłoża: najczęściej pieczątki przystawiane są na papierze. Im lepszej jest on jakości ( ma bardziej jednolitą strukturę i powierzchnię, jest matowy i dobrze wchłaniający ) tym stopień pokrycia będzie wyższy . W wypadku podłoża innego niż papier ważne jest , aby powierzchnia była równa, odtłuszczona,   trwała, twarda ( nie może uginać się pod naciskiem stempla pieczątki; w wypadku powierzchni miękkich należy pod nie podłożyć jakiś twardy element)
  • dobranie rodzaju tuszu do typu podłoża: niezwykle istotne jest , aby  jak najlepiej dobrać  rodzaj tuszu do  typu podłoża. Tusze wodne nie sprawdzą się na powierzchniach niewchłaniających ( papier kredowy, powierzchnie śliskie, metal, plastik, itp) . Tusze szybkoschnące  na papierze zwykłym mogą dać odbicie gorszej jakości niż tusz wodny.
  • odpowiednie wymieszanie tuszu przed jego aplikacją do poduszki: czynnik niezwykle ważny, zwłaszcza w wypadku tuszów specjalnych, tuszu złotego i srebrnego, tuszu białego . Nieodpowiednie wymieszanie tuszu sprawi, że kolor może odbiegać od  wybranego, odbicie może być mniej kontrastowe, niewyraźne, a efekt pieczątki bardziej widoczny
  • dostosowanie siły nacisku do rodzaju pieczątki/stempla i  typu podłożą: zastosowanie zbyt dużej siły na materiałach  o średniej twardości może skutkować ich  uginaniem się, co wpływa na jakość odbicia. Zbyt mocny nacisk może zaś spowodować odbijanie się niepotrzebnego tła.
  • równe rozłożenie siły docisku: niezwykle istotne zarówno w wypadku stempla jak i pieczątki automatycznej jest równe rozłożenie siły docisku. Najczęściej spotykane błędy pogarszające jakość odbicia to: docisk tylko jednej strony stempla/automatu, przystawienie nierównoległe do powierzchni.
  • odpowiednia ilość tuszu w poduszce:  niezwykle istotne zwłaszcza w wypadku tuszów szybkoschnących: zbyt mała ilość tuszu powoduje, że  odbicie może być niewyraźne, mało kontrastowe, a cienkie linie-niewidoczne . Zbyt duża ilość tuszu powoduje pogrubienie odbicia, zalewanie środków liter/grafiki, a w wypadku tuszu szybkoschnącego zbyt duża ilość tusz skutkuje  wydłużeniem czasu schnięcia, w skrajnej sytuacji do tego, że odbicie w ogóle nie wyschnie.
  • zbyt krótki czas docisku (tylko  tusze wodne): w wypadku tuszów wodnych na papierach słabszej jakości ( mniej chłonnych ) warto wydłużyć czas docisku, co zminimalizuje  występowanie ” efektu pieczątki ” . Wydłużenia czasu docisku nie stosujemy na powierzchniach niewchłaniających,  przy stosowaniu tuszów szybkoschnących.
  • kolor podłoża: w wypadku ciemnego podłoża ( zwłaszcza czarnego) efekt pieczątki może zostać wzmocniony, zwłaszcza gdy użyjemy tuszu  w kolorze białym. Poza występowaniem prześwitów kolor odbicia może się zmienić ( tło ciemne sprawi, że będzie ciemniejszy, jasne może go rozjaśnić, kolory mocno kontrastowe mogą wręcz zmienić barwę odbicia)

Poniżej  zdjęcie pokazujące jak wygląda ” efekt pieczątki ” w praktyce.  W tym wypadku został on celowo wzmocniony, dla uwidocznienia zasadniczych cech.