Kolor pieczątki firmowej

Czym jest pieczątka firmowa ?

Pieczątka firmowa  zawiera niezbędne informacje  jednoznacznie identyfikujące daną firmę: nazwę, dokładny adres, numer NIP, Regon , a w wypadku spółek kapitałowych także numer KRS. Może zostać uzupełniona także o dodatkowe informacje: numer konta, adres oddziału, numer telefonu, adres strrony www czy e-mail. W wypadku rozbudowanych pieczątek automatycznych  oraz stempli drewnianych istnieje możliwość umieszczenia także grafiki, logotypu.

Gdzie się ją stosuje?

Pieczątki firmowe występują na wszelkiego typu drukach:  fakturach, dowodach dokonania wpłaty ( KP), umowach,  pismach wewnętrznych, cennikach, pismach informacyjnych , deklaracjach podatkowych . Z uwagi na powszechność użytkowania warto zadbać, aby pieczątka firmy stanowiła jej  dobrą reklamówkę.  Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o jej czytelność,  ale także o to , aby była widoczna . pomocne w tym może okazać się odpowednie  dobranie tuszu.

Jaki kolor tuszu stosować w pieczątce firmowej

Pieczątka firmowa choć tak powszechnie stosowana,  nie jest obwarowana wymogami prawnymi . Ustawodawca nie określił w sposób bezpośredni ani jej treści , ani wymaganego koloru pieczątki firmowej. Powszechne mniemanie o zastrzeżeniu koloru czerwonego dla pieczęci urzędowych wywodzi się jeszcze z poprzedniego systemu, w którym zarówno wyrobienie pieczątki jak i posługiwanie się nią było  obwarowane wieloma warunkami. Obecnie  w pieczątkach firmowych można samodzielnie wybrać kolor, a postęp technologiczny sprawił, iż wybór jest obecnie bardzo szeroki

Standardowe kolory tuszu w pieczątce firmowej

Najczęściej stosowane są tusze wodne (czyli przeznaczone do papieru zwykłego , niepowlekanego, nie laminowanego, tektury i innych powierzchni dobrze wchłaniających).  Są one powszechnie dostępne, niezwykle wydajne, trwałe,  nie wymagają użycia specjalnych poduszek,  ani częstego uzupełniania.

Kolory podstawowe tuszów wodnych to: czarny, niebieski, czerwony, zielony  

Przyjęło się, iż najpopularniejsze są tusz czarny i niebieski . Najczęściej tusz niebieski stosuje się w celu łatwiejszej identyfikacji kserokopii dokumentów, choć przy coraz powszechniejszych i tańszych odbitkach kolorowych argument ten traci na znaczeniu.

Niestandardowe kolory pieczątek firmowych

Z uwagi na brak prawnych ograniczeń stosowania w pieczątkach firmowych  kolorów innych niż czarny, czerwony, zielony czy niebieski,  wiele firm  decyduje się na zastosowanie kolorów niestandardowych . W naszej ofercie znajda Państwo szeroki wybór kolorystyki tuszów wodnych.  Przed ich użyciem należy pamiętać, iz nadają się one wyłącznie do stosowania na powierzchniach dobrze wchłaniających: papier zwykły , tektura niepowlekana , ewentualnie surowe drewno.

Oferta firmy Max obejmuje łącznie ponad 40 kolorów tuszu wodnego.  Kolory niestandardowe to: biały (należy pamiętać, iż nie daje on 100 % pokrycia, zwłaszcza na powierzchniach ciemnych), różowy, żółty,  pomarańczowy, turkusowy, burgung,brazowy, tusze fluorescencyjne ( widoczne w świetle dziennym, z dodatkową poświatą w promieniach UV), UV (widoczne tylko w świetle UV) oraz tusze z palety Pantone.   Poglądową karta kolorów dostepnych w naszej ofercie znajduje się pod adresem: kolory tuszu do pieczątek.

Korzyści stosowania pieczątek firmowych z niestandardowym kolorem:

  • lepsze dopasowanie do  koloru firmowego
  • zwiększona rozpoznawalność poprzez szybkie skojarzenie z ” kolorem branżowym ( na przykład tusz brązowy dla dystrybutora kawy, zielony dla firmy zajmującej się pielęgnacją  terenów zielonych )
  • odróżnienie się, zwrócenie uwagi klienta
  • zabezpieczenie dokumentu (zwłaszcza w wypadku tuszów o kolorach bardzo niestandardowych z palety Pantone)
  • zastąpienie pieczątką firmową z logo nadruku na torbach czy kartonach , co zwłaszcza w wypadku  niskiego nakładu jest tańszym rozwiązaniem