Historia pieczątki

Oznaczanie dokumentów pieczątkami jest standardem w świecie biznesu, stempel jest używany w firmach i instytucjach publicznych. Czy wiesz, że powszechna dla nas pieczątka była w przeszłości bardzo cennym przedmiotem, od którego niejednokrotnie w epoce średniowiecza zależały losy świata?

5000 lat z pieczątką

Historia pieczątki zaczęła się od egzotycznej muszli, której ślad odbił się w kamieniu. Ten pomysł oznaczania przedmiotów na tyle spodobał się człowiekowi, że wypukłe stemple towarzyszyły mu przez kolejne epoki: brązu, miedzi i żelaza. Już 5000 lat temu nieoznakowane naczynia były uważane za fałszywe, a handlujący podróbkami mógł mieć kłopoty. W Mezopotamii, starożytnej krainie położonej u zbiegu rzek Eufratu i Tygrysa, którą możesz kojarzyć z historii o jednym z 7 cudów świata: wiszących ogrodach Semiramidy w Babilonie, stosowano pieczęcie cylindryczne, na których rzeźbiono rozmaite sceny z życia codziennego – były zachwycające! Niektóre z nich – jak się pewnie domyślasz – przetrwały do naszych czasów.

Królewskie i papieskie stemplowanie

Wraz z rozwojem Europy i utworzeniem księstw i królestw, konieczne stało się sygnowanie dokumentów specjalną pieczęcią, by łatwo można było określić od kogo pochodzą pisma, czy są oryginalne i czy nikt ich w drodze nie przeczytał – nie złamał pieczęci. Dokumenty znakowali w okresie średniowiecza rycerze, cechy, władze miejskie oraz królowie, którzy używali w tym celu czerwonego wosku,. Nie sposób policzyć, ilu posłańców straciło życie broniąc kawałka skóry zabezpieczonej woskowym stemplem. Przypomnę Ci, że królewskie i kardynalskie pieczęcie wpływały nawet na losy Anglii i Francji oraz słynnych trzech muszkieterów – Atosa, Portosa, Aramisa i Gaskończyka D’Artagnan. Oznaczone dokumenty wielokrotnie ratowały bohaterów z opresji. Dostojnicy kościelni – tak jak Kardynał Richelieu z książki Alexandra Dumas – najczęściej używali sygnatury pierścienia lub stempla przedstawiającego herb rodowy. Od XII wieku każdy papież posługiwał się Pierścieniem Rybaka, legalizując najważniejsze dokumenty kościelne. Co ciekawe, po śmierci głowy kościoła pierścień niszczono, a kolejny dostojnik otrzymywał nową pieczęć. Powszechny problem stanowiła jednak kruchość stempla oraz plaga fałszerzy.

W poszukiwaniu stempla idealnego

Już starożytnym Grekom przeszkadzała zła jakość pieczątek, a i w średniowieczu nie było lepiej – kruchy wosk mógł ulec zniszczeniu przy jakiejkolwiek potyczce czy bójce, a wtedy posłańca czekał szybki koniec kariery. Powszechnym problemem było również podrabianie pieczęci, dlatego do znakowania istotnych dokumentów opracowano specjalne tusze z mieszanki żywicy, oleju lnianego, czy terpentyny – świetny pomysł, prawda? Nieustanne poszukiwania najlepszych metod stemplowania dokumentów doprowadziły do opracowania w XIX wieku pieczątek wykonanych z gumy i kauczuku. Tak rozpoczęła się historia pieczątki, która znamy do dziś.

XX-wieczna rewolucja w świecie pieczątek

W 1948 roku powstała pieczątka kieszonkowa Vienna. Wkrótce opracowany został znany bardzo dobrze model samotuszujący z wymiennym materiałem, który pozwalał w szybki i wygodny sposób oznaczyć dokumenty. Obecnie powszechnie stosowanym rodzajem pieczątek są tak zwane suche stemple – w pełni automatyczne, małe maszynki znakujące, dzięki którym podpisywanie licznych dokumentów jest łatwe i przyjemne. Taką pieczątkę wrzucasz do teczki przed ważnym spotkaniem. Obecnie stemple można nabyć w specjalnych punktach, do wybory są modele automatyczne i mobilne oraz pieczątki w gamie wzorów standardowych i unikatowych: z kolorem i ciekawymi grafikami. Na pewno każdy przedsiębiorca i osoba prywatna znajdzie coś dla siebie.