Oceń stronę

 

Standardowa wielkość czcionki w pieczątce

Bardzo często klienci proszą nas o dobór standardowej wielkości czcionki w pieczątce. Problem w tym, że taki standard nie istnieje. Owszem można się opierać tylko i wyłącznie na parametrach technicznych, jednak problem jest bardziej złożony. Kwestia czytelności zależy od wielu czynników i jest  kwestią subiektywnego postrzegania danego odbiorcy.

Czynniki wpływające na czytelność pieczątki

1. uwarunkowania techniczne

Z czysto technicznego punktu widzenia za granicę czytelności w wypadku pieczątek grawerowanych laserem uznaje się wielkość 5-6 pkt. w wypadku pieczątki automatycznej. W wypadku stempla na czytelność duży wpływ ma sposób aplikacji pieczątki i tu zalecana minimalna wielkość to nie mniej niż 6-7 pkt.

2. rodzaj zastosowanego fontu

Krój fontu ( czcionki) ma znaczący wpływ na czytelność pieczątki. Dlatego w wypadku potrzeby stosowania niewielkich liter sugerujemy używanie najprostszych rodzajów fontu: Arial, Calibri, Helvetica, Switzerland.  Czcionki szeryfowe, ozdobne  wymagają zdecydowanie większych rozmiarów, aby pozostały czytelne.

3. odległość między znakami i wierszami.

W wypadku tekstu  z zastosowaniem niewielkiej czcionki na czytelność duży wpływ ma także odległość pomiędzy znakami i wierszami . Jeśli  jest niewielka ,  negatywnie wpływa na czytelność

4.  wielkość czcionki zastosowanej w wierszach sąsiednich

W wypadku zbyt dużego zróżnicowania wielkości fontu w wierszach subiektywny odbiór wielkości może być inny . Jesli na przykład pierwszy wiersz zawiera font wielkości 24 pkt. a drugi 9  to subiektywny odbiór wersu drugiego będzie inny niż w wypadku stosowania czcionki 12 pkt i 9 pkt.  Dlatego należy unikać zbyt dużych różnic w wielkości czcionki, zwłaszcza w sąsiednich wersach.

5. rodzaj i jakość zastosowanego tuszu

Istotny wpływ na jakość odbicia ma także rodzaj i jakość stosowanego tuszu. Tusze specjalistyczne ( szybkoschnące) wymagają innego typu poduszki, mają inny skład, co może wpływać na ich czytelność. Dlatego w wypadku projektu pieczątki,w  której będzie docelowo stosowany tusz specjalistyczny sugerujemy stosowanie prostych , dużych czcionek .  Również jakość tuszu  znacząco wpływa na czytelność pieczątki . dlatego w naszych produktach używamy wyłacznie najwyższej jakości markowych  tuszów firm: Noris, Colop, Coloris

6. rodzaj podłoża

Standardowo pieczątki przystawiane są na klasycznym papierze. Jego jakość również ma wpływ na  czytelność odbicia, nasycenie kolorów i poziom pokrycia , zwłaszcza powierzchni o jednolitym kolorze. Im lepszej jakości papier, tym odbicie będzie wyraźniejsze, nawet w wypadku zastosowania niewielkiego fontu. Wszelkie nierówności ,  struktura papieru , zagięcia wpływają negatywnie na jakość odbicia. Stosowanie pieczątek na powierzchniach nietypowych również wpływa na czytelność. Widoczne jest to zwłaszcza w wypadku powierzchni śliskich : papieru laminowanego, kredowego, lakierowanego, folii, metalu, itp.  Dodatkowo śliskie powierzchnie  mogą powodować , iż w czasie przystawiania pieczątki lub stempla nastąpi drobne przesunięcie (automat lub stempel lekko się przesunie) co będzie skutkowało słabej jakości odbiciem

7.  kolor tuszu i podłoża

Duży wpływ na poziom czytelności odbicia ma też  zarówno kolor tuszu jak i kolor podłoża. Czarna pieczątka na białej kartce papieru będzie  wyraźniejsza niż pieczątka o tej samej  treści , ale zawierająca tusz jasny: błękitny, żółty.  Dlatego należy dobierać kolory możliwie najbardziej kontrastowe. Należy także pamiętać, iż większość tuszów , zwłaszcza wodnych  nie daje 100 % pokrycia, co powoduje, iż kolor tła wpływa na  ostateczny kolor odbicia.  W wypadku podłoży o kolorach ciemnych , sugerujemy stosowanie tuszów specjalistycznych (szybkoschnących).