Poprawne zamówienie ekslibris

Stempel drewniany kwadratowyEx libris  z uwagi na swój bardzo indywidualny charakter nie poddaje się ogólnym zasadom dotyczącym wyrobu pieczątek. Dlatego przed złożeniem zamówienia, warto zapoznać się z poniższymi  informacjami. Zapewni to szybszą realizację i umożliwi dokonanie świadomego wyboru z naszej szerokiej oferty stempli i pieczątek ekslibris.

Aby ułatwić i przyśpieszyć proces wykonania ekslibrisu prosimy w zamówieniu umieścić następujące informacje:

 • rodzaj nośnika: czy chcą Państwo wykonać  ekslibris w automacie samotuszującym, na stemplu drewnianym czy w pudełku kieszonkowym
 • wielkość: jakie wymiary powinno mieć odbicie ekslibrisu
 • kolor: czy chcą Państwo zamówić tusz (jeśli tak to w jakim kolorze)
 • projekt gotowy: jeśli posiadają Państwo projekt, prosimy o jego załączenie (najlepiej plik wektorowy z czcionkami zmienionymi na krzywe) Przypominamy, iż muszą Państwo posiadać prawa do komercyjnego wykorzystania przesłanych nam grafik, gdyż  jako zamawiający i przesyłający grafikę odpowiadają Państwo za wszelkie ewentualne roszczenia związane z naruszeniem praw autorskich.
 • projekt z naszej strony: Jeśli wybrali Państwo jedną z gotowych grafik z naszej strony prosimy o podanie jej numeru i dla ułatwienia określenie głównego motywu (na przykład: grafika nr 5 ze smokiem)
 • projekt indywidualny/autorski:  jeśli  chcą Państwo wykonać projekt od nowa, prosimy o przesłanie jak największej liczby informacji, które pomogą nam wycenić usługę.
 • wybór czcionki: jeśli chcą Państwo zastosować konkretny krój czcionki prosimy o przesłanie nazwy i numeru czcionki ze strony : galeria czcionek do ekslibrisów
 • rodzaj papieru: prosimy o określenie czy ekslibris będzie przystawiany na papierze zwykłym czy nietypowym: śliskim, kredowym, lakierowanym, ewentualnie innym podłożu niewchłaniającym tuszu
 • sposób odbioru: osobisty lub wysyłka kurierem (w usłudze standardowej nie mamy wpływu na godziny doręczenia).

W wypadku ekslibrisu na stemplu drewnianym dodatkowo:

 • czy chcą Państwo stempel drewniany klasyczny czy z rzeźbioną głownią?
 • czy  mamy dodać poduszkę do tuszu, jeśli tak to jakiego typu: drewnianą czy plastikową?
 • jeśli zamawiają Państwo poduszkę drewnianą prosimy o informację czy mamy dodać do niej tusz (poduszki te standardowo nie są nasączone) i w jakim kolorze
 • w wypadku poduszki drewnianej możliwe jest wykonanie graweru na jego wieczku (usługa dodatkowo płatna). Może on zawierać tekst i/lub grafikę
 • do niektórych modeli stempli  możliwe jest zamówienie także podstawki (na sam stempel lub na stempel i poduszkę drewnianą). Jeśli są państwo zainteresowani zamówieniem podstawki, prosimy o przesłanie takiej informacji.

Poniżej prezentujemy rozszerzone informacje, które pomogą Państwu w sposób optymalny zamówić w naszej firmie wymarzony ekslibris.

Rodzaje nośnika pieczątki ekslibris

Z uwagi na rodzaj nośnika ekslibris możemy wykonać :

 • w automacie samotuszującym, czyli plastikowym opakowaniu, charakteryzującym się łatwością obsługi, dobrą jakością odbicia i możliwością szybkiego wykonania wielu odbić. W naszej ofercie dostępne są automaty samotuszujące firm:

Wagraf:   więcej informacji na temat automatów Wagraf

Colop: więcej informacji na temat automatów Colop

Trodat: więcej informacji na temat automatów Trodat

 • na stemplu drewnianym, który zapewni Państwa pieczątce niebanalny, odrobinę staroświecki charakter. Dzięki stemplom z ręcznie rzeźbioną głownią może to być pieczątka ekskluzywna, oryginalna i stanowić na przykład doskonały prezent z ważnej okazji.

więcej informacji na temat stempli zwykłych

więcej informacji na temat stempli rzeźbionych

 • w pudełku kieszonkowym – to rozwiązanie rzadko spotykane, ale zapewniające niewielkie wymiary pieczątki, co znacząco ułatwia jej transport.

Dodatkowe informacje na temat pieczątek kieszonkowych

Wielkość pieczątki ekslibris

Z uwagi na zindywidualizowany charakter pieczątki ekslibris trudno mówić o jej typowym wymiarze. Realizujemy zamówienia zarówno na ekslibrisy o średnicy 2 cm jak i polu 8×12 cm. Dużą rolę odgrywa tu także zastosowana grafika. Im bardziej jest skomplikowana i szczegółowa, tym większej powierzchni wymaga, aby pozostała czytelna. Najczęściej wykonujemy stemple i pieczątki, których dłuższy bok zamyka się w przedziale 4-7 cm, jednak to od odbiorcy/ostatecznego użytkownika zależy wymiar pieczątki. Sam problem czytelności tekstu i grafiki jest sprawą indywidualnych preferencji. Dla niektórych naszych klientów czcionka wielkości 6 pkt. jest dobrze czytelna, dla innych tekst musi mieć nie mniej niż 9-10 pkt. Dlatego prosimy, aby przy składaniu zamówienia podali Państwo preferowany wymiar swojego przyszłego ekslibrisu. Oczywiście w wypadku, gdy z technicznego punktu widzenia dana grafika może być nieczytelna, przed wykonaniem pieczątki/stempla prześlemy Państwu sugestię zmiany  wymiaru.

Kolor odbicia ekslibrisu

Tusze wodne do papieruW wypadku zamawiania ekslibrisu do aplikacji na zwykłym papierze mają Państwo możliwość wyboru wielu wariantów kolorystycznych tuszu.

Kolory standardowe to (do wyboru): czarny, czerwony, niebieski, zielony.

W wypadku zamówienia ekslibrisu w automacie samotuszującym lub stempla drewnianego z poduszką plastikową powyższe kolory nie wymagają dodatkowych dopłat. Proszę pamiętać, iż poduszki drewniane zawsze sprzedajemy bez tuszu (w transporcie obudowa mogłaby ulec zabrudzeniu trudnemu do usunięcia).

Mogą Państwo wybrać także inny kolor z naszej bogatej palety, lecz wiąże się to z dodatkowa dopłatą. Również tusze do papieru niestandardowego i innych powierzchni niewchłaniających są sprzedawane oddzielnie.

Więcej informacji na temat tuszów  do papieru zwykłego

Karta poglądowa dostępnych kolorów tuszów do papieru zwykłego

Informacje dotyczące stosowania tuszów specjalistycznych

Projekt pieczątki ekslibris

Najczęściej pieczątka ekslibris składa się z grafiki i inicjałów bądź pełnego imienia /nazwiska oraz słowa Ex libris. Oczywiście z uwagi na indywidualny charakter takiej pieczęci to od Państwa zależy, co powinno się tam znaleźć.

Projekt gotowy (klienta)

Jeśli chcą Państwo samodzielnie zaprojektować lub posiadają już gotowy projekt pieczątki ekslibris, prosimy o przesłanie go w formie załącznika do zamówienia.

Jakie rodzaje plików akceptujemy ?

Optymalnym rozwiązaniem jest przesłanie grafiki i/lub tekstu w pliku wektorowym z czcionkami zamienionymi na krzywe. Akceptowane  rozszerzenia to: ai, .eps, .cdr, .pdf

Posiadane przez nas wersje oprogramowania: pakiet Adobe 5.0 ,  pakiet Corel : X7 (17).

Pliki wektorowe są łatwe do edytowania, ich dołączenie do projektu nie jest z reguły związane z żadnymi dodatkowymi opłatami.

W wypadku pieczątek ekslibris istnieje czasami możliwość ich wykonania na podstawie przesłanego pliku bitmapowego (.jpg, .png) lub zdjęcia.  Prosimy o przesłanie pliku w dobrej jakości. Zastrzegamy jednak, iż w uzasadnionych przypadkach możemy odmówić wykonania pieczątki ekslibris z pliku bitmapowego lub jego wykonanie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami za dostosowanie pliku do potrzeb wykonania stempla.

Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące samego projektu, to warto pamiętać o następujących zasadach:

 • im bardziej szczegółowa grafika, tym większy powinien być docelowy stempel
 • radzimy unikać przeładowania projektu zbyt duża liczbą odrębnych tematycznie motywów
 • należy unikać dużych powierzchni o jednolitym kolorze (tusz zwłaszcza na papierze książkowym nie zapewnia 100% pokrycia i mogą występować prześwity)
 • nie należy także stosować zbyt cienkich linii, zwłaszcza włosowych (te są w wypadku plików wysyłanych do lasera traktowane jako linie cięcia)
 • w wypadku zdjęć najlepiej sprawdzają się motywy kontrastowe, w których poszczególne elementy planu /główne motywy wyraźnie się wyróżniają.

[sta_anchor id=”gotowy”]Projekt z grafiką dostępną na naszej stronie

Wykonaniem ekslibrisów zajmujemy się od wielu lat, posiadamy więc gotową bazę grafik, które mogą stanowić podstawę Państwa pieczątki.

Galeria gotowych grafik do ekslibrisów

Jeśli spodoba się Państwu któraś z prezentowanych grafik prosimy o podanie jej numeru oraz określenie 1-2 słowami jej głównego motywu (na przykład grafika nr 5 ze smokiem). Każdą z gotowych grafik możemy wzbogacić o dodatkowy tekst : zwrot ex libris, inicjały lub pełne imię i nazwisko właściciela.

Standardowy (bezpłatny po wcześniejszym zatwierdzeniu wyceny) projekt obejmuje przesłanie jednej wybranej grafiki z określonym przez Państwa ewentualnym dodatkowym tekstem. Projekt przesyłamy w pliku  .pdf w skali 1:1. Najczęściej zawiera on 2-3 wersje kroju pisma.

Jeśli zależy Państwu na samodzielnym doborze kroju pisma prosimy o skorzystanie z galerii w linku poniżej i przesłanie nam numeru i nazwy czcionki

Galeria wzorów czcionek do pieczątki ekslibris

Jeśli chcą Państwo zobaczyć wizualizację  zawierającą więcej niż  jedną grafikę, należy zamówić projekt rozszerzony (usługa dodatkowo płatna).

Projekt indywidualny/autorski

Jeśli chcą Państwo abyśmy stworzyli  nowy projekt od podstaw,  prosimy o przesłanie w zamówieniu możliwie jak największej liczby szczegółów, które ukierunkują naszych grafików.

Jeśli na przykład motyw graficzny ma dotyczyć psa, prosimy o podanie rasy, tego czy ma siedzieć/biec/warować, czy ma obrożę/kaganiec/smycz itp informacje. Niezwykle pomocne może okazać się też dołączenie grafik, które  przynajmniej częściowo pokrywają się z Państwa wizją. Prosimy także o określenie konwencji w jakiej grafika ma być przedstawiona (humorystycznie/na poważnie/symbolicznie). Im więcej szczegółów poznamy na etapie składania zamówienia, tym projekt powstanie szybciej oraz będzie lepiej dopasowany do Państwa wymagań i tańszy.

Jeśli życzą sobie Państwo również przekazania pełni praw autorskich do projektu, prosimy o zawarcie takiej informacji w zamówieniu (jest to usługa dodatkowo płatna).

Rodzaj papieru

Standardowo pieczątki aplikowane są na papier zwykły/tekturę/karton. W wypadku takiego zastosowania doskonale sprawdza się klasyczny tusz wodny.

jeśli jednak planują Państwo przystawiać pieczątki na papierze śliskim/kredowym/lakierowanym lub innej powierzchni niewchłaniającej, należy zastosować tusze specjalistyczne- szybkoschnące. Instrukcja ich stosowania znajduje się w linku poniżej :

instrukcja stosowania tuszów do papieru nietypowego

Odbiór ekslibrisu

Gotowy ekslibris można odebrać w siedzibie naszej firmy w Warszawie przy ulicy Szyszkowej 21/23. Mapę dojazdu znajdą państwo na stronie: kontakt .

Istnieje także możliwość odpłatnego przesłania gotowego stempla kurierem. Wysyłkę wykonujemy tylko na terenie Polski. W usłudze standardowej nie mamy możliwości ustalenia konkretnych godzin odbioru. Więcej informacji na temat kosztów przesyłek znajdą Państwo pod adresem: koszty dostawy

Poduszki  do tuszu

Do prawidłowego funkcjonowanie stempli drewnianych niezbędne jest posiadanie poduszki do tuszu.