Często  pytacie nas Państwo jak należy przygotować projekt pieczątki, jaka grubość linii jest dopuszczalna,  jaka będzie dobrze widoczna.  Odpowiedź na ostatnie pytanie nie jest tak jednoznaczna jak mogło by się wydawać, dlatego postanowiliśmy rozwinąć ten temat w niniejszym artykule. Zaczniemy od podstawowych wytycznych dotyczących przygotowania pliku.

Poprawnie wykonany projekt pieczątki powinien :

  • być plikiem wektorowym z czcionkami zmienionymi na krzywe
  • być stworzony w  przestrzeni barwnej RGB
  • zawierać wyłącznie  następujące kolory ( przestrzeń RGB):  czarny to powierzchnia grawerowania, czerwona linia włosowa to linia cięcia   biały  nie będzie poddawany obróbce.
  • mieć rozszerzenie: ai lub eps (wersja maksymalna 5.0 ), pdf , cdr (wersja maksymalna x7)

Optymalna grubość linii

W każdym projekcie pieczątki  linia włosowa jest zarezerwowana dla koloru czerwonego i służy do zaznaczenia powierzchni wycinanej.  Jeśli więc dana linia ma być widoczna na odbiciu pieczątki musi mieć grubość większą niż włosowa (minimum 0,1 mm).  Jaka grubość linii  jest  optymalna? To zależy od projektu, wielkości odbicia, głębokości graweru, rodzaju projektu ( tekstowy czy graficzny). W wypadku projektu tekstowego sprawa jest odrobinę prostsza: sugerujemy stosowanie linii o grubości nie mniejszej niż 0,25-0,35 pkt. W wypadku dużych powierzchni, które wykonujemy z pogłębionym grawerem linia powinna być grubsza. Zbyt cienka może się w trakcie mocniejszego odbicia wyginać.  Dlatego w wypadku długich ( więcej niż  5-7 cm) linii, zwłaszcza gdy wokół znajduje się puste pole sugerujemy  stosowanie linii 0,5-0,75 pkt .  Jeśli linie występują blisko siebie lub są otoczone tekstem , można stosować  grubość 0,3-0,6 pkt.

Projekt w negatywie

Zdarza się, iż potrzebujemy wykonać projekt w negatywie ( tekst i/lub grafika znajdują się wewnątrz  tuszowanego pola i nie odbijają się) W takim wypadku  sugerujemy  pogrubienie linii o ok. 30-50 % . Należy pamiętać, iż im cieńsza grafika/tekst tym pogrubienie większe.  Sugerujemy, aby grubość linii nie była niższa niż 0,5 pkt , aby przeciwdziałać efektowi zalewania linii . Występuje on szczególnie na niskiej jakości papierze/kartonie.

Grubość linii w projekcie graficznym 

W wypadku grafiki bardzo trudno określić optymalna grubość linii . Wiele zależy od odległości między liniami/grafikami, wielkości  oraz efektu, który ma być osiągnięty . Na pewno linia powinna być grubsza niż włosowa, więc absolutne minimum to 0,1 mm . Jednak w zależności od podanych wyżej zmiennych  każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia. Należy pamiętać o wspomnianych wcześniej zasadach:

  • sąsiadujące ze sobą linie  mogą być cieńsze
  • linia , która otoczona jest pustym polem powinna być trochę grubsza, podobnie z liniami długimi.
  • w wypadku projektu w negatywie sugerujemy pogrubienie linii o minimum 30-50 %

Jak samodzielnie sprawdzić optymalną grubość linii:

Przed wysłaniem /zatwierdzeniem projektu zawsze sugerujemy wykonanie wydruku w skali 1:1 i samodzielną ocenę czytelności.