Oceń stronę

 

Margines w szablonie malarskim

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo podłoża,na którym malujemy dany element wymaga odpowiedniego dobrania tzw. marginesu bezpieczeństwa . Jest to po prostu odległość  elementów tekstowych i graficznych od krawędzi szablonu.  Generalnie im większy margines bezpieczeństwa tym łatwiejsza aplikacja, gdyż zmniejsza się ryzyko , że  malowane podłoże zostanie  ubrudzone resztkaimi farby . Jednak od tej reguły jest kilka wyjątków

Typowy margines bezpieczeństwa

Nie istnieje jedna wielkość marginesu, którą można stosować do wszystkich  szablonów.  Duży margines , choć wygodniejszy nie zawsze się sprawdzi, nie zawsze też jest potrzebny.  Z uwagi na fakt, iż  nie jesteśmy w stanie określić  wszystkich parametrów wpływających na optymalną wielkość marginesu (  które omówione są poniżej) to klient określa jaki margines jest mu potrzebny. Prosimy więc każdorazowo przy składaniu zamówienia określenie w centymetrach wielkości marginesu i zaznaczenie , jeśli  ta odległość nie dotyczy wszystkich boków ( standardowo stosujemy ten sam margines dla wszystkich boków).  W większości wypadków stosuje się w szablonach malarskich margines wynoszący 2-5 cm .

Przy doborze  marginesu warto pamiętać o tym , że:

  • wielkość marginesu wpływa na koszt samego szablonu ( większa powierzchnia to wyższy koszt)
  • zbyt duży margines może w wypadku niewielkich szablonów utrudnić ich aplikację, zwłaszcza gdy szablon będzie większy niż element/podłoże, na którym chcemy go stosować
  • zbyt mały margines może spowodować, że przy aplikacji farbą ubrudzone zostanie podłoże/element  malowany
  • dobór  wielkości marginesu zależy także od doświadczenia malującego i metody jaką się posługuje. Większy margines sugerujemy w wypadku stosowania farb rozpylanych , inny w wypadku stosowania wałka czy pędzla.
  • margines w szablonie warto  dopasować tak, aby zwiększał wygodę jego stosowania: nie musi być taki sam z każdego boku .
  • jeśli  stosujemy kilka szablonów , to na krawędzi ich łączenia należy stosować minimalny margines tak, aby zachować odpowiednie odległości elementów tekstowych i graficznych ( zbyt duży/mały margines może spowodować , że test/grafika będą w danym miejscu zbyt blisko/daleko)