Jak dobrać wielkość stempla z logo ?

Bardzo często klienci przesyłają nam wymiar materiału, na którym stempel będzie przystawiany, prosząc o odpowiednie dobranie wielkości. Nie jesteśmy tego w stanie zrobić z prostego powodu: nie wiemy, czego oczekuje zamawiający. Niektórzy klienci chcą, aby logo było niewielkie, inni, aby zajmowało możliwie największe pole.  Przed złożeniem zamówienia warto zastanowić się przede wszystkim jaką funkcje ma pełnić stempel, z jakiej odległości będzie oceniane logo, czy będziemy je stosować tylko na jednym  rodzaju podłoża.  Stempel z logo może służyć do wielu celów, warto więc decyzję o jego wielkości podjąć świadomie i co najważniejsze samodzielnie, gdyż to państwo najlepiej wiedzą, czego oczekują.  Warto przy tym mieć na uwadze, że stemple mieszczące się w polu 15 x 8 cm będą tańsze w użytkowaniu z uwagi na znacznie niższy koszt poduszki z tuszem.

Stempel z logo: płaski czy kołyskowy ?

W wypadku wymiarów poniżej 15 x 8 cm w zasadzie nie ma potrzeby stosowania stempli kołyskowych. W grę mogą wchodzić ewentualnie przyzwyczajenia lub kwestie estetyki samego stempla. Najmniejsza dostępna u nas kołyska ma wymiar 80×50 mm.  Problem pojawia się w wypadku stempli o największych wymiarach. Z zasady stosuje się w tym wypadku kołyski ( zwane też kolebaczami), gdyż dzięki swojej budowie  równomierniej rozprowadzają siłę docisku.  Istnieje jednak  kilka wyjątków od tej reguły.  Jeśli  rozkład grafiki jest równomierny na całej powierzchni, a tło  (powierzchnia nie stanowiąca tekstu lub grafiki) jest niewielkie – można stosować oba rozwiązania.  Gdy rozkład jest mniej równomierny stempel płaski może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Nasza rada:  sugerujemy pozostawić decyzję o wyborze naszemu personelowi.  Po wykonaniu  płytki tekstowej, w oparciu o  wiedzę i zdobyte doświadczenie wybiorą oni optymalne rozwiązanie, które zapewni najlepszą jakość odbicia. 

Rodzaj podłoża: kiedy stosować tusz wodny, kiedy  szybkoschnący

Tusz wodny przeznaczony jest do papieru zwykłego (kserograficznego, do drukarek atramentowych, itp.), kartonu nieśliskiego.  Choć producent tego nie zaleca nasi klienci stosują go również do surowego drewna, jeśli nie jest narażone na warunki atmosferyczne. W wypadku  powierzchni niewchłaniających ( folia, plastik, metal, drewno malowane, guma,  tkaniny ) zaleca się stosowanie tuszów specjalnych.

Jak sprawdzić czy podłoże nadaje się do zastosowania tuszu wodnego ?

Nie znamy wszystkich materiałów dostępnych na rynku, dlatego zdjęcie torby czy kartonu nie  da nam odpowiedzi na to jaki tusz państwu zaproponować.  Sugerujemy przeprowadzenie we własnym zakresie prostego testu: na próbce materiału  docelowego (na którym w przyszłości stempel będzie stosowany) prosimy przystawić zwykłą pieczątkę: firmowa, imienną, księgową.  Jeśli po ok. 30 sekundach tusz się nie rozmazuje po dotknięciu, wtedy tusz wodny powinien się sprawdzić. W przeciwnym wypadku należy zastanowić się nad zastosowaniem jednego z tuszów specjalnych.

Grawer standardowy czy pogłębiony

Pogłębienie graweru polepsza jakość odbicia zwłaszcza w wypadku stempli dużych, zawierających szczegółową grafikę lub niewielkich rozmiarów czcionkę.  Nawet przy małych, ale szczegółowych stemplach pogłębienie graweru jest przez nas sugerowane.  Wpływa ona na wzrost ceny z uwagi na to, że znacząco wydłuża czas wykonania : nawet 2-3 krotnie.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:  jakie znaczenie ma głębokośc graweru

Inne przydatne porady:

Jak uzyskać najlepsze odbicie stempla

Co to jest efekt pieczątki i jak go zminimalizować

Efekt paskowania na tekturze falistej- co oznacza, jak go ograniczyć