PIECZĄTKI I STEMPLE EKSLIBRIS

Ekslibris

Ex libris - przykładowe odbicie

Ex libris -pieczątka do znakowania księgozbioru.

Słowo ekslibris pochodzi od łacińskiego zwrotu ex libris, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza ” z książek “. Terminem tym określa się znak graficzny (często wzbogacony o dodatkowy tekst) identyfikujący właściciela. W polskim słowniku co prawda znajduje się  słowo “księgoznak” jednak nie występuje ono w powszechnym użyciu. Przyjmuje się, iż pierwowzorem obecnego ekslibrisu były tabliczki, które Egipscy pisarze dołączali do swoich skryptów już ok. 1400 r. p.n.e. Tradycja tworzenia ekslibrisów w Polsce sięga zaś drugiej połowy XIV wieku. Początkowo zadaniem ekslibrisu było wyłącznie określenie właściciela manuskryptu (w owym czasie słowo pisane miało bardzo dużą wartość). Nie pełnił jednak funkcji ozdobnych a jedynie informacyjne.
Pierwowzór współczesnego ekslibrisu był formą notatki odręcznej określającej właściciela, czasem autora, miejsce sporządzenia lub zakupu manuskryptu.
Wraz z rozwojem techniki zdobnictwa ewolucji ulegał także sam ekslibris. Z czasem stał się formą niezwykle ozdobną, wykonaną zwykle w technice drzeworytu, miedziorytu czy litografii. Poza ozdobną grafiką zawierał często słowo ” ex libris ” oraz inicjały (czasem pełne imię i nazwisko) właściciela, liczne sentencje. Grafiki stanowiące podstawę ekslibrisu były najczęściej rysunkami o charakterze alegorycznym, czasami przyjmowały także formę portretu.

Ekslibris czy Ex libris

Obie formy znajdują swoje zastosowanie. Mianem ekslibrisu określa się sam przedmiot, a więc kartkę zawierającą grafikę i inicjały właściciela lub stosowną pieczątkę (stempel). Natomiast łaciński zwrotu ex libris stosuje się najczęściej w samym tekście owegoż ekslibrisu.

Zastosowanie ekslibrisu

Ekslibris w formie kartki przykleja się po wewnętrznej stronie okładki. Pieczątkę natomiast stawia się po wewnętrznej stronie przedniej okładki lub na stronie tytułowej.
Samo stosowanie ekslibrisu jako ozdobną formę jest świadectwem dbałości o księgozbiór, szacunku do jego treści i poszanowania twórczości autora.
Bogate zdobnictwo stanowi również świadectwo poziomu właściciela.
Ekslibris jest także doskonałym sposobem na zabezpieczenie księgozbioru przed jego uszczupleniem, w naturalny sposób przypominając osobie wypożyczającej książkę o potrzebie jej zwrócenia prawowitemu właścicielowi.
Ekslibris jest coraz powszechniej stosowany, obecnie uważa się go za świadectwo wysokiego poziomu kulturalnego właściciela.
Stanowi doskonały pomysł na prezent, uczczenie ważnej rocznicy czy formę podziękowania.

Dostępne formy ekslibrisu

 Ekslibris w formie stempla drewnianego

Poduszka drewniana z dedykacją w komplecie z kołkiem rzexbionym - koń szachowyEkslibrisy wykonujemy w firmie Max najczęściej na kołkach drewnianych, w ten sposób nawiązując do wielowiekowej tradycji. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór – ponad 50 modeli- różnych wielkości i kształtów stempli drewnianych. Posiadamy kołki prostokątne, kwadratowe, okrągłe. Więcej na temat stempli z drewna znajdą Państwo na stronie: kołki drewniane
W naszej ofercie nie mogło zabraknąć także bardziej ekskluzywnej formy stempli drewnianych. Posiadamy kołki z ręcznie rzeźbioną głownią, dostępne w kilku modelach i wielkościach. Znajdą Państwo stemple w kształcie konia szachowego, wieży, róży, orła, głowy lwa czy piłki. Galeria ze zdjęciami tych szczególnych pieczątek dostępna jest pod adresem: kołki drewniane ręcznie rzeźbione
Doskonałym uzupełnieniem każdego drewnianego stempla jest dobrana do niego kolorystycznie poduszka drewniana na tusz. Poduszki są wykonane na nasze specjalne zamówienie, nie są dostępne w sprzedaży w innych punkach czy hurtowniach stemplarskich.
Dodatkowo istnieje możliwość wykonania na ich wieczku dowolnego graweru z najwyższą, laserową jakością.
Możemy wygrawerować dowolny tekst (dedykację, datę, sentencję) i/lub grafikę.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwu tu: pudełka drewniane na tusz

Ekslibris w formie pieczątki automatycznej

Automat samotuszujący TrodatOsobom mniej przywiązanym do tradycji a za to ceniącym wygodę i prostotę proponujemy ekslibris w formie pieczątki automatycznej. Dzięki szerokiej ofercie pieczątek automatycznych obejmującej ponad 80 modeli automatów znanych firm Colop, Trodat, Wagraf z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ekslibris w automacie samotuszującym może mieć wielkość nawet 103×53 mm. Jeśli chcą Państwo uzyskać optymalny stosunek ceny do wielkości radzimy stosować automaty standardowe prostokątne o polu do 55×20 mm. Posiadamy w ofercie także automaty nietypowe: kwadratowe, okrągłe, owalne.
Katalog dostępnych wielkości można obejrzeć tu: katalog automatów samotuszujących

Ekslibris  wielokolorowy

Dzięki wykorzystaniu technologii grawerowania laserem możemy wykonać dla Państwa pieczątkę automatyczną ekslibris w kilku kolorach. Warunkiem jest, aby odległość pomiędzy polami o różnych barwach wynosiła minimum 3 mm. W naszej ofercie znajdą Państwo 25 kolorów tuszów, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnych kompozycji.
Jak wykorzystać kolor w ekslibrisie? Można na przykład zwrot ex libris zaznaczyć innym kolorem niż inicjały i grafikę.
Ekslibris wykonywany dla par składający się z wielu elementów graficznych można podzielić na 2 grupy kolorów. Dzięki wielokolorowej pieczątce Państwa ekslibris może stać się jeszcze bardziej niepowtarzalny…
Więcej informacji na temat pieczątek wielokolorowych znajda Państwu na stronie: pieczątki kolorowe. Poglądowa karta prezentującą dostępne kolory tuszu znajduje się na stronie: karta kolorów tuszów

Ekslibris w postaci stempla suchego (3D)

Suchy stempel - pieczatka wyciskana wklesła lub wypukłaSuchy stempel to rodzaj pieczątki wyciskanej w papierze pozostawiającej odcisk wypukły lub wklęsły. Występuje w 3 wielkościach : okrągły o średnicy 38 mm, okrągły 48 mm i prostokątny 23×48 mm.

Suchy stempel doskonale nadaje się do wykonania ekslibris, warto jednak pamiętać, iż nie każda grafika do tego celu da się wykorzystać. Zbyt szczegółowe, zawierające bardzo drobne elementy projekty nie nadają się do wykonania suchego stempla.

Należy pamiętać, że papier używany w wypadku książek jest z reguły cienki i przystawiając suchy stempel trzeba użyć minimalnej siły nacisku, aby nie zniszczyć kartki. Suchy stempel pozostawia odbicie po obu stronach materiału, dlatego przystawia się go na stronie tytułowej nie zaś na okładce jak klasyczny ekslibris.

Ekslibris z kodem QR

Dla zwolenników nowoczesności w każdym aspekcie działań oferujemy nowość: połączenie klasycznej pieczątki ekslibris z kodem QR. Co można umieścić w  kodzie QR? Naprawdę wiele informacji. Mogą to być dokładne dane teleadresowe, sentencja, adres strony, tel. kontaktowy czy gotowa wiadomość sms. Nie muszą Państwo sami tworzyć kodu, wystarczy podać nam informacje, które mamy zakodować a resztę wykonamy sami. Kod QR może zostać wkomponowany w grafikę lub stanowić zupełnie oddzielny element pieczątki ekslibris a także sam może stać się formą nowoczesnego ekslibrisu.

Typowe wielkości ekslibrisu

Z uwagi na fakt, iż ekslibris jest formą bardzo zindywidualizowanej pieczątki zawierającej różne elementy (czasem sam tekst, niekiedy zaś bardzo skomplikowana grafikę) trudno określić jak wygląda i jakiej wielkości powinien być “typowy” ekslibris.
Można jednak przyjąć, że najczęściej wykonywane u nas są pieczątki ekslibris o dłuższym boku mieszczącym się w przedziale 4-6,5 cm.
W wypadku skomplikowanych wzorów grafik polecamy stosowanie większych wymiarów. Przy składaniu zamówienia na ekslibris warto jednak mieć na uwadze, iż powinien on być w miarę uniwersalny, a więc czasem będzie stosowany także na mniejszych kartkach. W takim wypadku nie powinien stać się największym z elementów, gdyż zakłóci to estetykę strony tytułowej czy okładki.

Czy dodawać napis Ex libris

Decyzja o tym, co powinno znaleźć się na pieczątce ekslibris zależy głównie od jej autora. Naszym zdaniem i w oparciu o wiedzę zdobytą przy wykonywaniu pieczątek ekslibris od wielu lat uważamy, iż zwrot ” ex libris ” powinno się umieszczać.
Jeśli to czynimy nie powinniśmy też zapominać o odmianie imienia i nazwiska (jeśli decydujemy się na ich umieszczenie).
Jednak powyższe uwagi należy stosować tylko jako ewentualną poradę, gdyż ekslibris musi oddawać ducha właściciela i jemu samemu się podobać.

Wzory ekslibrisów

[youtube id=”XHXEn3wdiFQ” width=”640″ height=”360″]

W naszych zasobach znajduje się ponad 150 gotowych wzorów grafik do ekslibrisów. Mogą je Państwo obejrzeć klikając na link: wzory pieczątek ekslibris
Jeśli żaden z naszych projektów nie zyska Państwa akceptacji, nasi graficy z przyjemnością przygotują w pełni autorski projekt oparty na Państwa pomyśle. Aby proces wykonania indywidualnego wzoru ekslibrisu przyśpieszyć prosimy o podanie jak największej liczby szczegółów tego, co chcielibyście Państwo na swojej pieczątce zamieścić.
Stworzenie projektu indywidualnego jest dodatkowo płatne, cena jest uzależniona od potrzebnego nakładu pracy. Podajemy ją po ustaleniu szczegółów projektu.