Strona korzysta z cookies ( ciasteczek ). Jeśli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki lub opuść stronę. Więcej informacji: tutaj
Close

Oceń stronę

 
Stemple duże-instrukcja użytkowania

Poduszki z tuszem do stempli dużych: informacje podstawowe

W naszej ofercie znajdą Państwo najszerszy wybór stempli drewnianych, w tym największe dostępne na rynku stemple: 150×200 mm i 120×240 mm

Do wszystkich stempli dysponujemy poduszkami na tusz klasyczny wodny (do papieru zwykłego)  i  tusze szybkoschnące (poduszki drewniane do tuszu szybkoschnącego są wykonywane na zamówienie – prosimy upewnić się czy w danym momencie są dostępne).

Do użytkowania stempla niezbędne jest posiadanie poduszki z tuszem.

W wypadku, gdy stempel będzie przystawiany na zwykłym papierze, tekturze, drewnie surowym (tu mogą Państwo zastosować tusz zwykły lub dedykowany tusz  do drewna Coloris 121) stosuje się tusz standardowy/wodny.

Jeśli pieczątka będzie przystawiana na materiale o zmniejszonej chłonności, czyli: papierze lakierowanym/laminowanym/śliskim/powlekanym, malowanym drewnie, metalu, plastiku, styropianie, betonie, itp.  należy zastosować tusze specjalistyczne.

Więcej informacji na temat samych poduszek, dostępnych wielkości i uzupełniania ich  tuszem znajdą Państwo na stronach:

uzupełnianie poduszek tuszem standardowym(wodnym); przeznaczenie: zwykły papier, niepowlekana tektura ewentualnie surowe drewno (sugerujemy jednak w tym wypadku zastosowanie tuszu  Coloris 121)

uzupełnianie poduszek tuszem szybkoschnącym; przeznaczenie: papier śliski/lakierowany/laminowany, inne powierzchnie niewchłaniające

Stemple drewniane płaskie i kołyskowe – zastosowanie

Stemple o dużych wymiarach (przekraczających 8×10 cm) występują w 2 odmianach: płaskiej i kołyskowej. Każda z nich ma swoje zalety i ograniczenia.  Większość dostępnych wielkości występuje w obu odmianach. Każdorazowo staramy się optymalnie dobrać rodzaj kołka do konkretnej  treści tak, aby zaoferować naszym Klientom optymalne rozwiązanie. Jeśli wolą Państwo konkretny rodzaj stempla, prosimy o przekazanie nam takiej informacji przy składaniu zamówienia.

Stemple drewniane płaskie

Stosowane są dla wszystkich mniejszych stempli. Ich zaletą jest łatwość użycia (nie trzeba „uczyć się” jak je  stosować) . Stempel o płaskiej podstawie szybciej można natuszować i szybciej się go przystawia (choć różnice są bardzo niewielkie.  W wypadku dużych powierzchni  zasadniczą wadą stempla płaskiego jest potrzeba zastosowania silniejszego (niż dla kołysek) docisku i jego równomierne rozłożenie . To osoba posługująca się stemple musi dobrać zarówno siłę docisku, jak i  zadbać o jej równomierne rozłożenie.

Stemple płaskie o dużych wymiarach sprawdzają się jednak zdecydowanie lepiej w kilku wypadach:

 • gdy powierzchnia płytki tekstowej jest dużo mniejsza niż stempla
 • gdy  tekst/grafik znajdująca się na płytce tekstowej rozłożona jest nierównomiernie,  czyli występują duże puste powierzchnie
 • gdy odległości (w poziomie) między poszczególnymi elementami tekstu/grafiki są duże

W powyższych wypadkach zastosowanie stempla płaskiego pomaga uniknąć odbijania się tła, dlatego jest rozwiązaniem optymalnym.

Stemple drewniane kołyski

Kołyski stosuje się w wypadku stempli drewnianych o większych powierzchniach (najmniejsze stemple w formie kołysek występujące w naszej ofercie mają wymiar 80×50 mm). Dla stempli o wymiarach powyżej 150×80 mm kołyska jest sugerowanym wyborem  w większości wypadków.  Nazwa pochodzi od sposobu posługiwania się tego rodzaju stemplem.  Powierzchnia, na której przykleja się płytkę tekstową jest zaokrąglona . Zarówno przy tuszowaniu, jak i aplikacji pieczątki stosuje się ruch kołyszący góra-dół  lub dół-góra (nie jest to istotne z technicznego punktu widzenia, zależy od osobistych preferencji użytkownika). Stosowanie kołyski wymaga odrobiny praktyki, jednak w większości wypadków przy dużych stemplach sprawdza się zdecydowanie lepiej. Nieuzasadnione są także obawy, iż w trakcie przystawiana kołek się przesunie, jest to mało prawdopodobne.  Zaletą stempli kołysek jest przede wszystkim samoczynne równomierne rozłożenie siły nacisku. Kołyskę dociskamy z mniejsza siłą, uzyskując bardziej równomierne odbicie.

Uwaga!

Zarówno w czasie namaczania stempla w poduszce z tuszem , jak i jego aplikacji, ważne jest, aby ruch kołyskowy był odpowiedni: ani zbyt płytki , ani zbyt głęboki. W pierwszym wypadku część górna i dolna mogą się częściowo nie odbijać, w drugim krawędzie drewnianego stempla mogą się ubrudzić tuszem, który następnie zabrudzi docelową powierzchnię.  Ważne też, aby przy przystawianiu stempla – kołyski używać mniejszej siły docisku, niż w wypadku pieczątki płaskiej. Zbyt duża siła nacisku może spowodować ubrudzenie tła lub powierzchni stempla.

Podobnie jak w wypadku wszystkich innych pieczątek, radzimy na początku kilka razy wypróbować stempel na kartce papieru i dobrać odpowiednią siłę docisku i kąt wychylenia kołyski. Dopiero po takim praktycznym teście  można przystawiać pieczątkę na docelowym materiale .

Jak optymalnie użytkować stemple o dużych wymiarach:

 • ważne jest odpowiednie nasączenie poduszki tuszem. Tusz przed nalaniem do poduszki dokładnie wymieszać.  Nie nalewać zbyt dużo tuszu. Po jego uzupełnieniu  warto odczekać jakiś czas przed pierwszą aplikacją (zależnie od rodzaju tuszu: od kilku-kilkunastu minut w wypadku tuszów specjalistycznych-szybkoschnących  do kilku – kilkunastu godzin w wypadku tuszu wodnego) .
 • przy namaczaniu stempla w poduszce z tuszem należy stosować minimalną siłę wystarczającą do  właściwego zatuszowania płytki. Zbyt duża siła nacisku w wypadku tuszowania wpływa negatywnie na jakość i trwałość odbicia, powoduje nabranie zbyt dużej ilości tuszu (zmniejsza się jego wydajność), może też spowodować ubrudzenie tła czy niewykorzystanej powierzchni stempla tuszem (tusz ten zostanie następnie przeniesiony na materiał docelowy, powodując jego zabrudzeni). Lepiej namoczyć stempel 2-3 krotnie niż dociskać go z nadmierną siłą.
 • przed aplikacją stempla na materiał docelowy warto wykonać kilka próbnych odbici na prostej, czystej kartce papieru.  Można wtedy odpowiednio dobrać siłę nacisku i w wypadku kołyski odpowiedni stopień wychylenia w ruchu kołyskowym.
 • istotne jest, aby w momencie tuszowania powierzchnia stempla była równoległa do powierzchni kołyski, zwłaszcza w wypadku płytek tekstowych/graficznych, w których występują duże puste pola. Przechylenie stempla w którąkolwiek ze stron może powodować ubrudzenie tła lub nieużytkowanej powierzchni stempla tuszem, który następnie zostanie przeniesiony na materiał docelowy.
 • powierzchnia, na której będzie przystawiany stempel musi być równa, płaska, odtłuszczona (dotyczy zwłaszcza podłoży innych niż papier). Wszelkie nierówności, zagięcia, wgłębienia na powierzchni aplikacji stempla spowodują, że może się on odbić niewyraźnie/częściowo.
 • w celu zwiększenia amortyzacji i wyrównania powierzchni, na której będzie przystawiany stempel można pod kartę/torbę/inną powierzchnię użytkową podłożyć kilkanaście czystych, prostych kartek papieru ksero. Zapewni to dodatkową amortyzację i może polepszyć jakość odbicia. Ważne, aby pole kartki było większe od przystawianego stempla
 • w wypadku aplikacji stempli na torbach papierowych warto unikać powierzchni nierównych, zagięć, miejsc, w których przyklejone są rączki. W tych miejscach stemple  może być niewyraźny/odbijać się tylko częściowo. Torbę należy położyć na równej powierzchni. W celu polepszenia jakości odbicia do środka torby można włożyć kilkanaście równych, prostych kartek papieru, co zwiększy amortyzację.
 • należy pamiętać, iż tusz nie daje 100 % krycia powierzchni. W wypadku pół o dużej powierzchni w jednolitym kolorze mogą występować prześwity. Poziom krycia  zależy jest także od jakości papieru: im lepszy papier zostanie zastosowany, tym mniej występuje prześwitów.
 • brak 100% pokrycia skutkuje również tym, iż w wypadku tła o kolorze innym niż białe, tusz może mieć inny odcień niż  zamierzony.
 • jeśli w wypadku nieprawidłowej aplikacji stempla w poduszce z tuszem (zbyt duża siła nacisku, nierównoległy docisk i inne czynniki wspomniane powyżej)  nastąpi ubrudzenie tła czy powierzchni nieużywanej stempla tuszem należy tą powierzchnię wyczyścić (jeśli stosowany był tusz standardowy – wodny) lub poczekać do czasu całkowitego wyschnięcia tuszu na powierzchniach niepożądanych (dotyczy tuszów specjalistycznych , zwłaszcza szybkoschnących). W przeciwnym wypadku ubrudzenia mogą być przenoszone na powierzchnię docelową. W naszej ofercie dostępne są także dedykowane rozpuszczalniki służące do usuwania tuszów szybkoschnących.
 • w wypadku użytkowania jednego stempla z kilkoma kolorami tuszów wodnych należy dokładnie wyczyścić powierzchnię płytki z pozostałości jednego tuszu przed zastosowaniem innego koloru.
 • w wypadku użytkowania stempla z tuszem wodnym i szybkoschnącym należy dokładnie oczyścić płytkę tekstową z tuszu wodnego (jeśli to on był stosowany jako pierwszy), dopiero później stosować tusz szybkoschnący. Jeśli zaś tusz specjalistyczny był stosowany jako pierwszy należy odczekać do czasu jego całkowitego wyschnięcia lub wyczyścić płytkę dedykowanym rozpuszczalnikiem.
 • nie należy mieszać rożnych kolorów, a tym bardziej rodzajów tuszów.

 

 

Leave a Reply

Back to top

Spodobała Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi